‘Kızdan güreşçi olmaz’ diyenleri utandıran şampiyon

‘Kızdan güreşçi olmaz’ diyenleri utandıran şampiyon

96
0
PAYLAŞ

“Kız güreşçi olamaz” diyenleri utandıran şampiyon

“Kız güreşçi olamaz” diyenleri utandıran şampiyon

Antalya’da tarımla uğraşan ailesine serada çalışarak yardım eden Ümmühan Duran (17), plaj güreşlerinde 15 günde Türkiye şampiyonluğu ile Avrupa üçüncüsü olmanın gururunu yaşadı. Milli sporcu, dünya şampiyonasında altın madalya kazanmak amacıyla şunları söyledi: “Kızın güreşçi olamayacağını eleştirdiler. Şampiyonluğu kazandıktan ve herkesi kutladıktan sonra bunu söyleyenlerin tebrikleri beni gururlandırdı. Ayağa kalktım ve şampiyon oldum. Çok gurur duyuyorum.”

Şunları söyleyenleri utandıran şampiyon:

Antalya’da yaşayan Ümmühan Duran, 6 yıl önce ağabeyinin antrenmanını izlerken güreşe başlama kararı aldı. Ailesinin desteğiyle eğitimine başlayan Ümmühan, elde ettiği başarılarla ailesinin gururu oldu. 2017 yılında Gençler Kadınlar Türkiye Şampiyonası’nda ikinci, aynı şampiyonada 2018’de üçüncü olan Ümmühan, 2019’da Yıldızlar Kadınlar Türkiye Şampiyonası’nda ikinci oldu. Ümmühan, iki yıl önce Bulgaristan’da gerçekleştirilen Star Kadınlar Balkan Güreş Şampiyonası’nda üçüncülükle başarısını artırdı.

TÜRKİYE’DE ALTIN, AVRUPA’DA BRONZ

Ümmühan, pandemi nedeniyle turnuvaların ertelenmesi nedeniyle yeni şampiyonluklar kazanma hayalini yarıda kesse de çalışmalarına pes etmeden devam etti. Mat güreşte aldığı madalyalarla adından söz ettiren Ümmühan, plaj güreşinde de başarılı olabilmek için antrenörü İlkay Kaya ile çalışmaya devam etti. Antalya spor salonunda çalışan ve sahilde antrenman yapan Ümmühan, 30 Ağustos’ta İzmir Sahili’nde düzenlenen Türkiye Genç Bayanlar Şampiyonası’nda altın madalya kazandı. Ummühan, plaj güreşindeki başarısının ardından 11-12 Eylül tarihleri ​​arasında Yunanistan’da düzenlenen Avrupa Şampiyonası’nda milli takımla birlikte ay yıldız formayı giyerek bronz madalyanın sahibi oldu.

HEDEF DÜNYA ŞAMPİYONASI

Sporda başarılı olmak için eğitimine ve eğitimine ara vermeyen Ümmühan, kalan zamanlarında tarımla uğraşan ailesine serada işlerinde yardımcı oldu. Dünya Kupası’na hazırlanan Ümmühan, minderde çalışmaya ve kumda antrenmanlara devam ediyor. Traktör lastiği ile antrenman yapan Ümmühan, iple tırmanarak gücünü arttırıyor. Ummühan, 23 Eylül’de Romanya’da düzenlenen Dünya Plaj Güreşi Şampiyonası’nda altın madalya kazanmak istediğini söyledi.

ÜMMÜHAN DURAN: AYAKLARIM ÜZERİNDE DURAN ŞAMPİYON OLDUM

Güreşe başladığında çevredekilerin “Kız güreşçi olamaz” deyince çok üzüldüğünü ifade eden Ümmühan, bu süreçte anne ve babasının kendisine her zaman destek olduğunu söyledi. Ailesinin de desteğiyle başarısının arttığını dile getiren Ümmühan, “Güreşe başladığımda çok tepkiler aldım. ‘Kız güreşçi olamaz’, ‘Güreş erkek sporudur’ diye eleştirdiler. Şampiyonluğu kazandıktan sonra bunu diyenlerin tebrikleri, herkesin kutlaması beni gururlandırdı. Ayağa kalktım, şampiyon oldum, Avrupa’da üçüncü oldum. Çok gururluyum” dedi.

DOMATES YEŞİLİNDE ŞAMPİYON

Güreşlere abisi sayesinde başladığını belirten Ümmühan, şampiyonluklar kazanmasına rağmen antrenmandan kalan zamanını serada çalışarak ailesine yardımcı olmaktan mutluluk duyduğunu ifade etti. 6 yıldır güreşiyorum. Mat güreşte çok başarılı oldum. Türkiye üçüncülüğü, ikinciliği ve şampiyonluğu var. 2019’da Balkan Şampiyonası’nda üçüncü oldum. Daha sonra plaj güreşi eğitimine başladım. Türkiye şampiyonluğu ve Avrupa üçüncülüğü kazandım. Dünya Kupası’ndaki hedefim altın madalya kazanmak. Tarımda çalışan aileme eğitimden kalan zamanlarında serada çalışarak yardımcı oluyorum” dedi.

Altın Anne Antalya Avrupa Bulgaristan Dünya İzmir Okul Sahil Romanya Türkiye Yunanistan

“Kız güreşçi olamaz” diyenleri utandıran şampiyon

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK