TCDD Çorlu’daki suçunu kabul etti, 3 yaralıya 1.5 milyon TL ödedi

TCDD Çorlu’daki suçunu kabul etti, 3 yaralıya 1.5 milyon TL ödedi

79
0
PAYLAŞ

Edirne’nin Uzunköprü ilçesinden İstanbul Halkalı’ya sefer yapan 362 yolcu ve 6 kişilik yolcu treni, 8 Temmuz 2018’de Tekirdağ’ın Çorlu ilçesine bağlı Sarılar Mahallesi yakınında raydan çıkarak devrildi.

TCDD Çorlu'da suçunu itiraf etti, 3 yaralıya 1,5 milyon TL ödedi

TCDD Çorlu’da suçunu itiraf etti, 3 yaralıya 1,5 milyon TL ödedi

TCDD Çorlu’da suçunu itiraf etti, 3 yaralıya 1,5 milyon TL ödedi

TCDD, 25 kişinin hayatını kaybettiği Çorlu kazasında 3 yolcunun yaralanmasıyla anlaştı. 1.5 milyon TL tazminat ödendi.

TCDD Çorlu'da suçunu itiraf etti, 3 yaralıya 1,5 milyon TL ödedi

Edirne’nin Uzunköprü ilçesinden İstanbul Halkalı’ya sefer yapan 362 yolcu ve 6 kişilik yolcu treni, 8 Temmuz 2018’de Tekirdağ’ın Çorlu ilçesine bağlı Sarılar Mahallesi yakınında raydan çıkarak devrildi.

Kazada 7’si çocuk 25 kişi öldü, 328 kişi yaralandı. Başsavcı Çorlu tarafından yürütülen soruşturma sonunda, TCDD’de görev yapan ve yıllık ana teftiş raporunu imzalayan Başsavcı Çorlu, Demiryolu Bakım Daire Başkanı Turgut Kurt, 1. Mayıs.

Çorlu 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde “taksirle adam öldürme ve yaralama” suçundan açılan davada sanıklar hakkında 2 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası istendi. Dava kapsamında hazırlanan raporda TCDD birimlerinin arızalı olduğu belirlendi.

TCDD, kazada (soldan) yaralanan Yeliz Karakaş, Sinem Topçu ve Zeynep Aydıncı ile anlaştı.

KAYIT KOMPANZASYONU

Kazada yaralanan Zeynep Aydıncı’nın İstanbul Asliye Ticaret Mahkemesi’nde ve Sinem Topçu’nun Ankara Asliye Ticaret Mahkemesi’ndeki davası devam ederken, avukatlar Ferda Sevim ve Bilal Sayın TCDD ile temasa geçti.

Toplantıda, kazada ekipmanlarının arızalı olduğu tespit edilen TCDD ile fikir birliğine varıldı. TCDD, avukatı aracılığıyla davayla ilgili uyarılan Yeliz Karakaş ile de anlaşmaya vardı. İşlemler sonuçlanmadan varılan uzlaşma sonucunda TCDD, Sinep Topçu, Zeynep Aydıncı ve Yeliz Karakaş’a 1 milyon 471.000 TL tazminat ödedi. Avukatlarıyla birlikte tazminat alan Zeynep Aydıncı ve Sinep Topçu davadan çekilirken, Yeliz Karakaş davayı düşürdü.

“EYLEM OLMADAN ÇÖZDÜK”

Avukat Ferda Sevim, Zeynep Aydıncı, Sinem Topçu ve Yeliz Karakaş’ın tren kazasını sıyrıklarla atlattığını hatırlatarak, “TCDD’nin maddi ve manevi tazminat davası öncesi devam eden ceza yargılamasında olduğunun tespit edilmesinin ardından. TCDD bu kişilerin tazminat taleplerini barış yoluyla ödedi. Yaklaşık 1,5 milyon TL tazminat ödendi. Engelli oranı tespit edildikten sonra TCDD ile temasa geçtik ve kısa sürede barış sürecine gittik ve dava bitmeden anlaşmaya vardık.

Ferda Sevim, Çorlu’da meydana gelen tren kazasında yaralanan bazı kişilerin tazminatlarının ödendiğini, ancak bu kadarının olmadığını söyledi. Sevim, kazadan sağ kurtulan 9 yolcunun da tazminat süreçlerini takip ettiklerini belirtti.

“KİMSE HAK ETMİYOR”

Sinem Topçu, annesi, yengesi ve kuzeni ile birlikte trende olduğunu belirterek, “Annem ve ben ağır yaralandık, 10 gün hastanede kaldık. Annem ve ben kazadan sonra dışarı çıkmakta zorlandık. Bu yüzden terapi desteği aldık. Hastaneden sonra davaya müdahil olma sürecimiz başladı. Davam kapandı çok şükür. Ben de tazminat kazandım. Umarım herkes mücadelesine devam eder. Kimse bu yoldan vazgeçmesin” dedi.

Zeynep Aydıncı ise eşi ve çocuğuyla geçirdiği kazada yaralandığını belirterek, “8 ay hastanede yattım. Yoğun bakımda 3 ay oldu. Kazadan sonra ailece çok yorulduk. Yavaş yavaş yürümeye başlayabildim. Kazadan önce çalışıyordum; ama şimdi çalışamıyorum Şikayet ettik ve tazminatımızı aldık” dedi.

“HALA İLAÇ KULLANIYORUM”

Yeliz Karakaş, kazada kendisinin ve eşinin yaralandığını belirterek, “Ruhsal olarak etkilendim, hala uyuşturucu kullanıyorum. Uzun bir yolculuğa çıktığımda çok korkarım, titreyerek gelirim. Sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunduk. Kısa sürede tamamlandı, bu kadar çabuk bitmesini beklemiyorduk. Kazada yaralanan arkadaşlarımız da haklarını savunsun. Hala şikayet etmeyen tanıdığım birçok insan var” dedi. DHA

Orlu tren faciasında önemli gelişme İlgini çekebilir Orlu tren faciasında önemli gelişme Bu kameralar Çorlu'da olsaydı 25 kişi ölmeyecekti. İlgini çekebilir Bu kameralar Çorlu’da olsaydı 25 kişi ölmeyecekti. Çorlu'da eşini ve oğlunu tren kazasında kaybeden Mısra Öz yoğun bakımda. İlgini çekebilir Çorlu’da eşini ve oğlunu tren kazasında kaybeden Mısra Öz yoğun bakımda.

Ankara avukat çocuk Çorlu davası Edirne Hastanesi İstanbul Tekirdağ Türkiye
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK