2021’e damga vuran Elon Musk’tan samimi açıklamalar: “Beni aptal ve dolandırıcı olarak...

2021’e damga vuran Elon Musk’tan samimi açıklamalar: “Beni aptal ve dolandırıcı olarak gördüler”

73
0
PAYLAŞ

2021’e damga vuran Elon Musk’tan samimi açıklamalar: “Beni aptal ve aldatıcı olarak gördüler”

2021’e damga vuran Elon Musk’tan samimi açıklamalar: “Beni aptal ve aldatıcı olarak gördüler”

Elon Musk, Financial Times’da Yılın Kişisi seçilerek bu yıla damgasını vururken, röportajında ​​soruları yanıtladı. Tesla ve SpaceX’in CEO’su, elektrikli araçlardaki başarısının kaynağını anlatırken ezeli rakibi Jeff Bezos ile tek kelime etmekten geri kalmadı.

2021'e damga vuran Elon Musk'tan samimi açıklamalar:

Önce Times, sonra Financial Times… 2021 neredeyse Elon Musk’ın yılı olacaktı ve şimdi çalışmaları nedeniyle dünya basınında önemli yere sahip iki yayın onu “Yılın Kişisi” olarak onurlandırdı. .

Elon Musk bu yıl her yerdeydi. Sadece iş dünyasında var olmakla kalmadı, 66.8 milyon takipçisi olan aktif Twitter hesabıyla da sıklıkla gündeme geldi. Dogecoin tanıtıldı. Tweetleri ile menkul kıymet dolandırıcılığı yapmakla suçlandı, 2018’de 20 milyon dolar para cezası ödedi ancak yönlendirmelere devam etti. Vergi ödememekle suçlanan uzay şirketi SpaceX, NASA ile anlaşma yaptı.

Financial Times, küresel otomotiv endüstrisinde tarihi elektrikli araç değişimlerini ateşleyen Elon Musk’ı “Yılın Kişisi” olarak adlandırırken, Musk’ın iki farklı sektördeki faaliyetleri ve sosyal medyadaki duruşu hakkında da sorular sordu.

“Beni aptal ve hilekar olarak görüyorlar”

Musk, 2003 yılında Tesla’yı kurduğunda, otomobil endüstrisinden karışık tepkiler aldığını açıklıyor: “Uzun bir süre boyunca, otomobil endüstrisinin geri kalanı temelde Tesla’yı ve beni aptal ve sahtekar olarak adlandırdı. Elektrikli arabaların çalışmayacağını, menzil ve performansın yakalanamayacağını söylediler.”

İklim değişikliği aktivistlerinin otomobil üreticilerini daha sürdürülebilir teknolojilere yönlendirmelerine yardımcı olacağına inanan Tesla CEO’su, “Ancak pazar payını anlamlı şekillerde görmeye başlayana kadar hala yanıt vermediler” diyor.

Musk bu görüşte tamamen yanlış değil: General Motors’un eski başkan yardımcısı ve bir zamanlar Chrysler’in başkanı olan ve Tesla’nın hayatta kalma şansı konusunda şüpheleri olan Bob Lutz, şimdi Musk’ın otomobil endüstrisindeki etkisini inanılmaz olarak tanımlıyor. Musk’ın Avrupa lüks otomobil pazarlarında yaptığı atılımlara atıfta bulunarak, “Mercedes-Benz ve BMW ondan bu yüzden bu kadar korkuyor” diyor.

Musk’ın başarısının bir başka işareti de elektrikli araçlarda gerçek rekabetin ortaya çıkması. Rakip startup Rivian, şimdiden kendi elektrikli kamyonetini piyasaya sürdü ve Ford, bu baharda F-150’nin elektrikli bir versiyonunu piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

“HER ŞEYDEN ÖNCE MÜHENDİSİM”

Musk, Tesla’daki başarısını teknoloji tutkusuna bağlıyor: “Benimle çalışmayan insanların anlamadığı şey, öncelikle bir mühendis olduğumdur. Diğer şirketler benden çok daha fazla kaynağa ve paraya sahipken Tesla ve SpaceX nasıl başarılı oldu? Çünkü beni işe alamadılar.”

Musk, haftanın yedi günü 80-90 saatini Tesla ve SpaceX’teki en kritik projeler arasında bocalayarak geçirdiğini söylüyor: “Teknoloji ve mühendislikte çok iyiyim. Herkesin yetenekleri vardır, bunlar benim. Şarkı söyleyemem ya da dans edemem ama yapabilirim.”

Zenginliğine ve geçen ay ödediği 13 milyar dolarlık Tesla hissesine rağmen Musk, evi, teknesi olmadığını ya da tatile çıktığını söylüyor: “Çalıştığım sürece çalışmak istiyorum, üretken olabilir ve katkıda bulunabilirim, bu benim doğam. “

O yıl Musk, mülkünü satarak Tesla kampüsünün yakınındaki bir eve taşındı.

“İNSANLARI KURTARMAK İSTİYORUM”

Musk, SpaceX’teki başarıları hakkında şunları söylüyor: “Ben sadece insanları Mars’a getirmeye ve Starlink ile bilgi özgürlüğünü etkinleştirmeye, Tesla ile sürdürülebilir teknolojileri hızlandırmaya ve insanları araba kullanmaktan kurtarmaya çalışıyorum.”

SpaceX CEO’su, uzay söz konusu olduğunda rakibini azarlamaktan kendini alamaz. Bezos’un oldukça iyi teknik becerilere sahip olduğunu söyleyerek şunları ekliyor:
“Ama teknolojinin ayrıntılarına zihinsel enerji yatırmaya istekli görünmüyor. Şeytan Ayrıntıda. Bir bakıma, ilerlemeye devam edebilmeleri için onu Blue Origin ile daha fazla zaman geçirmeye teşvik etmeye çalışıyorum. Bir arkadaşımın dediği gibi Blue Origin’de daha çok, jakuzide daha az zaman geçirmeli.”

BAZILARI İÇİN İMKANSIZ VE SOSYAL MEDYADA MÜKEMMEL BİR PAZARLAMACI

Elon Musk sadece iş dünyasındaki başarılarıyla gündemde değil. Aktif bir Twitter kullanıcısı olan Musk, platformda bolca vakit geçirirken attığı tweetlerle hem gündemi değiştirmeyi hem de dikkat çekmeyi başarıyor.

Şirketinin başı dertte olsa da (Tesla, sürücü destek teknolojisinin güvenliği ve güneş panellerinden yangın risklerini gizleyip gizlemediği konusunda araştırılırken), Musk’ın Twitter’daki açık sözlülüğü, Tesla başkanlığından vazgeçmeye zorlayan şikayeti de beraberinde getiriyor. ama düzenleyicileri eleştirmeye ve alay etmeye devam ediyor. Bu durumda hayranları bile tepki gösterdi.

Aslında Chrysler başkanı Bob Lutz, “Birçok iyi şey yaptı ama çenesini kapatıp Twitter’dan uzak durmalıydı” diyor.

“EĞLENCELİ DEĞİL MİSİNİZ?”

Musk, röportajında ​​sosyal medya kullanımına gülüyor: “Eh, eğlenmiyor musun? “Aptal tweet atmıyorum” demiyorum, tabi ki söylüyorum, ayağıma kurşun sıktığım zamanlar oluyor. Ama bilirsiniz, her ne ise, eğlenceli ve ilginç.”

Şirketin eski pazarlama ve iletişim başkanı Simon Sproule, Musk’ın tuhaflıklarının Tesla’yı reklama tek bir dolar harcamadan tanınmış bir marka haline getirdiğini söylüyor. Sproule, genellikle arabalar veya uzayla ilgilenmeyen insanlara bile ulaştı. CEO’lar için davranış kurallarını yırttı ”diyor.

Elon Musk bu kez cinsel taciz iddialarıyla gündemde: Hem Tesla'ya hem de SpcaeX'e dava açıldı İlgini çekebilir Elon Musk bu kez cinsel taciz iddialarıyla gündemde: Hem Tesla’ya hem de SpcaeX’e dava açıldı Elon Musk, SpaceX için alarmı yükseltiyor: İlgini çekebilir Elon Musk, SpaceX için alarmı yükseltiyor: “İflasa gidebiliriz” Elon Musk'ın internet fenomeni olma planı İlgini çekebilir Elon Musk’ın internet fenomeni olma planı

2021’e damga vuran Elon Musk’tan samimi açıklamalar: “Beni aptal ve aldatıcı olarak gördüler”

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK