Apple, depresyonu teşhis etmeye çalışıyor

Apple, depresyonu teşhis etmeye çalışıyor

120
0
PAYLAŞ

Apple depresyonu teşhis etmeye çalışıyor

Apple depresyonu teşhis etmeye çalışıyor

Wall Street Journal’a göre Apple, cihazlarının depresyonu erken tespit etmeye yardımcı olup olmayacağını araştırıyor.

Apple depresyonu teşhis etmeye çalışıyor

Apple’ın dahili notlarına ve konuya aşina olan anonim kişilerle yapılan röportajlara dayanan Wall Street Journal, cihazlarının belirli akıl hastalıkları veya bilişsel gerileme ile ilgili uyku düzenleri ve yazma davranışı gibi verileri toplayıp toplamadığını araştırmak için bilim insanlarıyla birlikte çalışıyor.

Rapora göre, iPhone gibi Apple cihazları tarafından toplanan veriler bir sağlık durumuyla bağlantılıysa, Apple, yardım isteyebilmeleri için insanları tehlikelere karşı uyaran bir uygulama veya özellik geliştirebilir.

STRES, KORKU VE DEPRESYONA ODAKLANIN

Araştırma, Apple’ın bu yılın başlarında duyurulan ABD biyoteknoloji şirketi Biogen ve California Üniversitesi, Los Angeles (UCLA) ile ortaklığının bir parçası. Apple’ın Biogen ile yaptığı araştırma bilişsel gerilemeye odaklanırken, UCLA ile yaptığı araştırma stres, kaygı ve depresyona odaklanıyor.

Journal, UCLA araştırmacılarının veri toplamak için iPhone’un video kamerasını, klavyesini, ses sensörlerini ve Apple Watch’u kullanacağını bildiriyor. Bu, kullanıcıların nasıl konuştuğunu, ne sıklıkla ve ne kadar hızlı yürüdüklerini, kalp ve solunum hızlarını, uyku düzenlerini ve daha fazlasını içerir. Araştırmacılar ayrıca yazma hızını ve yazım hatalarının sıklığını da ölçebilir.

SAÇ ÖRNEKLERİ DE ALINMIŞTIR

Aynı zamanda, kullanıcılar durumları hakkında anketler doldurur ve araştırmacılar stres hormonu kortizol düzeylerini ölçmek için saç örnekleri toplar. The Journal’a konuşan kaynaklar, araştırmacıların bilgilerin kullanıcının duygularına, odağına, enerji seviyelerine ve zihin durumuna ilişkin içgörü sağlayacağını umuyor.

Biogen araştırması iki yıl sürecek ve yaklaşık 20.000 kişiye eşlik edecek. “Seabreeze” Apple’ın UCLA projesinin kısaltmasıdır, “Pi” ise Biogen projesinin kod adıdır.

İlk Apple Biogen çalışmaları Pazartesi günü başladı.

Araştırma, çocukların nasıl odaklandığını ve hareket ettiğini gözlemlemek için iPhone kamerasını kullanıyor.

Tim Cook, Apple çalışanları arasındaki huzursuzluğu bastıramadı İlgini çekebilir Tim Cook, Apple çalışanları arasındaki huzursuzluğu bastıramadı Apple'dan aşısız çalışanlar için yeni karar İlgini çekebilir Apple’dan aşısız çalışanlar için yeni karar Merakla beklenen iOS 15 sürümü artık mevcut İlgini çekebilir Merakla beklenen iOS 15 sürümü artık mevcut

Apple depresyonu teşhis etmeye çalışıyor

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK