Apple, Fortnite’ı App Store’dan yasakladı

Apple, Fortnite’ı App Store’dan yasakladı

78
0
PAYLAŞ

Apple, Fortnite’ı App Store’dan yasakladı

Apple, Fortnite’ı App Store’dan yasakladı

Apple’ın son yılların en popüler oyunu Fortnite’ı kara listeye aldığı ve iPhone kullanıcılarının artık bu oyunu oynayamayacağı ortaya çıktı.

Apple, Fortnite'ı App Store'dan yasakladı

ABD’li teknoloji şirketi Apple ile Fortnite adlı oyunun yaratıcısı Epic Games arasındaki gerilim yeniden tırmanmaya başladı.

Geçen yıl Ağustos ayından bu yana mahkemelik olan iki şirket, Apple’ın App Store’dan aldığı komisyonu ödememek için Epic Games’in kendi “uygulama içi satın alma” sistemini geliştirmesiyle karşı karşıya kaldı.

Fortnite’ı yaratan Epic Games, Apple’ı tekel yapmakla suçlarken, ABD mahkemesi tüketicilerin Apple’ın ödeme mekanizmasını kullanmak yerine uygulama geliştiricinin kendi sistemi üzerinden ödeme yapmasının herhangi bir ihtilaf yaratmayacağına karar vermişti.

EPIC GAMES CEO’su SU DUYURDU

Bu karar Epic Games için bir zafer olarak tanımlansa da, şirketin iPhone için üçüncü taraf uygulama mağazaları açma talebi reddedildi.

Ancak dün gece bir Flash gelişme yaşandı… Apple, Epic Games’in en popüler oyunu Fortnite’ı App Store’dan yasakladı. Fortnite kara listeye alınırken, Epic CEO’su Tim Sweeney ayrıca Fortnite’ın yasal işlemlere kadar yasaklı kalacağını duyurdu.

Epic CEO’su Tim Sweeney, Apple’ın hamlesini yaparken, “Apple’dan olağanüstü bir rekabet karşıtı hamle daha geldi. “Apple, piyasayı yeniden şekillendirmek ve kazananları ve kaybedenleri seçmek için gücünü kullanıyor.”

ELMA İNCELEMESİ

Apple, Sweeney’nin açıklamalarını doğruladı ve konuyla ilgili başka bir açıklama yapmadı.

Geliştiriciler ve oyun şirketleri, bir süredir Apple’ın App Store’daki yüzde 15 ila 30 komisyonuna yanıt veriyor.

Apple depresyonu teşhis etmeye çalışıyor İlgini çekebilir Apple depresyonu teşhis etmeye çalışıyor Tim Cook, Apple çalışanları arasındaki huzursuzluğu bastıramadı İlgini çekebilir Tim Cook, Apple çalışanları arasındaki huzursuzluğu bastıramadı Facebook istifa depremi: Teknoloji patronu Schroepfer istifa etti İlgini çekebilir Facebook istifa depremi: Teknoloji patronu Schroepfer istifa etti

Apple, Fortnite’ı App Store’dan yasakladı

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK