Çarpıcı yorum: Facebook, gazeteciliği devirmek istiyor

Çarpıcı yorum: Facebook, gazeteciliği devirmek istiyor

87
0
PAYLAŞ

Çarpıcı yorum: Facebook gazeteciliği devirmek istiyor

Çarpıcı yorum: Facebook gazeteciliği devirmek istiyor

Dünyanın en köklü gazetecilik kurumlarından biri olan Nieman Gazetecilik Vakfı, Facebook’un son zamanlarda medyaya ve gazeteciliğe yönelik olumsuz tutumlarını ortaya koyan kapsamlı bir analiz gerçekleştirdi. Analiz şöyle diyor: “Facebook gazeteciliği devirmek istiyor.”

Çarpıcı yorum: Facebook gazeteciliği devirmek istiyor

1938’de Harvard Üniversitesi’nin bir parçası olarak kurulan ve dünyanın en saygın gazetecilik kurumlarından biri olan Nieman Gazetecilik Vakfı, yakın zamanda medyayı ve muhabirlerin çalışmalarını baltalamaya çalışan Facebook’un kapsamlı bir analizini yaptı.

Joshua Benton’ın analizi, “Kullanıcıları Aynısını Yaparken Facebook Gazeteciliği Yıkmak İstiyor” başlığını taşıyor. Analiz, Facebook’un son yıllarda “Keşke haber işine hiç girmemiş olsaydık” dediğini açıkça ortaya koyuyor. Tabii ki, haber akışındaki bazı bağlantılara tıklamak iyidir, ancak pek çok kişi bu bağlantılara tıklamaz. Haber akışındaki makalelerin sadece yüzde 12,9’u tıklanıyor. Çoğu spor ve eğlence haberlerinden oluşan bağlantı oranı yüzde 4 civarında.

“SONBAHAR FACEBOOK’TA DEVAM EDİYOR”

Facebook’un platformda sahte haberler, dış propaganda, Covid-19 yalanları, Nazi mesajları ve siyasi tartışmalarla da uğraştığını hatırlatan uzmanlar, Facebook’un hem en kötü hem de en iyi içeriğe ev sahipliği yaptığını hatırlattı.

Makalede Pew Araştırma Merkezi’nin en son sonuçlarını içeren analiz, ABD’nin son zamanlarda sosyal medya aracılığıyla tüketilen haber içeriğinde bir düşüş gördüğünü gösteriyor. 2020 yılından itibaren birçok sosyal medya platformunda haber içeriklerine ilginin azaldığı gözlemlenirken, özellikle Facebook ve TikTok’ta bu oranın oldukça düşük olduğu tespit edildi.

Twitter’ın haber için en yaygın kullanılan platform olduğu belirtilirken, Facebook’ta haber okuyanlar bir yılda yüzde 7 düşerek yüzde 47’ye düştü. Facebook’un hedef kitlesinin daha büyük olduğunu hatırlatan haberde, “Facebook’un daha fazla kullanıcısı olduğu için Facebook geçen yıl diğer platformlara kıyasla çok daha fazla kullanıcı kaybetti. Facebook kullanıcıları Twitter ve Reddit’tekiler gibi haber odaklı içeriklerle ilgilenmiyor.

Skandallar bitmiyor: Facebook'ta yanlış bilgi yayan trol çiftlikleri 140 milyon Amerikalıya ulaşıyor İlgini çekebilir Skandallar bitmiyor: Facebook’ta yanlış bilgi yayan trol çiftlikleri 140 milyon Amerikalıya ulaşıyor Facebook Yöneticileri Endişeli: Kontrol Edemiyoruz İlgini çekebilir Facebook Yöneticileri Endişeli: Kontrol Edemiyoruz Facebook'la ilgili bir skandal daha: Eski yönetici itiraf etti İlgini çekebilir Facebook’la ilgili bir skandal daha: Eski yönetici itiraf etti

ABD Facebook Haber Propaganda Sosyal Medya Teknoloji TikTok Twitter

Çarpıcı yorum: Facebook gazeteciliği devirmek istiyor

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK