En uzun gece neden 21 Aralık’ta yaşanır? En uzun gece hangi ilde?

En uzun gece neden 21 Aralık’ta yaşanır? En uzun gece hangi ilde?

70
0
PAYLAŞ

21 Aralık neden en uzun gecedir? En uzun gece hangi şehirde?

21 Aralık neden en uzun gecedir? En uzun gece hangi şehirde?

En uzun gece olan 21 Aralık geldi. Kış gündönümü olarak bilinen 21 Aralık gecesi kuzey yarım kürede en uzun gece olacak ve bugünden itibaren uzamaya başlayacak. 21 Aralık’ta ülkemizdeki en uzun geceyi kuzeydeki Sinop’ta yaşayabilirsiniz. En kısa gece ise güneydeki Hatay’da.

21 Aralık neden en uzun gecedir?  En uzun gece hangi şehirde?

Bazı ülkelerde 21 Aralık, kuzey yarım kürede kışın, güney yarım kürede ise yaz mevsiminin başlangıcıdır. En uzun gecenin yaşandığı 21 Aralık’ta güneş ışınları Oğlak Dönencesi’ne 90 derecelik açıyla çarpar.

NEDEN EN UZUN GECE YAŞAYILIR? KIŞ PAZARI NEDİR?

Kış gündönümünde (21 Aralık civarında), güneş ışınları Oğlak Dönencesine diktir. Günler kuzey yarım kürede uzar, güney yarım kürede kısalır. Bazı ülkelerde bu tarih, kuzey yarım kürede kışın, güney yarım kürede ise yazın başlangıcı olarak kabul edilir. 21 Aralık yılın en kısa günü olacak ve bu gece yılın en uzun gecesi olacak. Bilimsel olarak kış mevsiminin başlangıcı olarak kabul edilen 21 Aralık, yılın en kısa günü ve en uzun gecesidir.

21 Aralık tarihi ile birlikte dünyanın güneş etrafındaki dönüşüne ve eksen eğikliğine bağlı olarak dört önemli gün yaşanmaktadır. Bu günler aynı zamanda mevsimlerin başlangıcıdır. 21 Mart ve 23 Eylül ekinoks, 21 Aralık ve 21 Haziran gündönümü olarak adlandırılır.

Kuzey yarım küredeki güneş ışınları Yengeç Dönencesi’ne 43° 06′ açıyla çarptı. Kış mevsiminin başlangıcıdır. En uzun gece yaşanır ve en kısa gün ışığı yaşanır Yengeç Dönencesi’nden kuzeye doğru gidildikçe gece uzar ve gün kısalır. Bu tarihten itibaren geceler kısalmaya, gündüzler ise uzamaya başlar. Ama 21 Mart’a kadar geceler günlerden daha uzun. Aydınlanma çemberi kutup çemberine dokunur.

Yengeç Dönencesi’nin kuzeyi, güneş ışınlarını tüm yıl boyunca alabileceği en dar köşeden alır. Bu andan itibaren güneş ışınlarının geliş açıları artmaya başlar. En uzun gölge Yengeç Dönencesi’nin kuzeyinde görülür. Bu tarihten itibaren gölge boyları kısalmaya başlar. Güney yarımküreden gelen güneş ışınları, Oğlak Dönencesi’ne 90 ° açıyla çarptı. Yaz sezonunun başlangıcıdır. En uzun gündüz ve en kısa geceye sahiptir. Oğlak Dönencesi’nden güneye doğru gidildikçe gündüz uzar, gece uzar.

Bu tarihten itibaren gündüzler kısalmaya ve geceler uzamaya başlar. Ancak 21 Mart’a kadar gündüzler gecelerden daha uzundur. Aydınlanma çemberi güney kutup çemberine değiyor. Oğlak Dönencesi’nin güneyi, güneş ışınlarını tüm yıl boyunca alabileceği en dik açıyla alır.

TÜRKİYE’DEKİ EN UZUN GECE SİNOP’UN KUZEYİNDE OLACAK. YAŞANDI

21 Aralık, ülkenin kuzeyindeki Sinop’ta en uzun gece olacak. En kısa gece Hatay’da olacak.

Kuzey yarım kürede en uzun gecenin yaşandığı 21 Aralık, gün ışığının Oğlak Dönencesi’ne düştüğü ve gecelerin kısaldığı gün. 21 Aralık’ta ülkemizdeki en uzun gece kuzeydeki Sinop’ta yaşanacak.

21 Aralık neden en uzun gecedir? En uzun gece hangi şehirde?

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK