Facebook’a Rohingya’daki Müslümanlarla ilgili suçlama

Facebook’a Rohingya’daki Müslümanlarla ilgili suçlama

47
0
PAYLAŞ

Facebook’u Rohingya Müslümanlarına Suçlayın

Facebook’u Rohingya Müslümanlarına Suçlayın

Son dönemdeki politikaları nedeniyle eleştiri yağmuruna tutulan Facebook, bu kez Rohingya’da yaşayan Müslüman azınlıkla ilgili belgeleri sakladığı için eleştirildi. Mahkemeye taşınan davada Facebook’tan belgeleri açıklaması istendi.

Facebook'u Rohingya Müslümanlarına Suçlayın

ABD Wall Street Journal’ın haberine göre sosyal medya devi Facebook, Rohingya Müslüman azınlığına karşı işlenen suçların soruşturulmasını engellemekle suçlandı. ABD’li bir yargıç, Facebook’a yüz binlerce insanın göç etmesine yol açan Rohingya krizini araştırmak için ihtiyaç duyduğu bilgileri yayınlamasını emretti.

Facebook daha önce, “ABD yasalarını ihlal ettiği” gerekçesiyle Rohingya Müslümanlarına karşı suç işleyenler hakkında bilgi vermeyi reddetmişti. Ancak hakim bu durumun “hukuka aykırı olmadığını” tespit etti.

FACEBOOK’TAN AÇIKLAMA YOK

Reuters haber ajansı, sorunla ilgili olarak Facebook’a ulaşmak istediğini söyledi ancak sosyal ağ yöneticileri iddialara yanıt vermedi.

Batı Afrika ülkesi Gambiya, Myanmar’ı Lahey’deki Uluslararası Adalet Divanı’nda Myanmar’a karşı açılan bir dava kapsamında Facebook kaydına erişmeye çalışırken 1948 tarihli Birleşmiş Milletler Soykırım Sözleşmesi’ni ihlal etmekle suçladı.

Myanmarlı yetkililer silahlı bir ayaklanmayla savaştıklarını söylüyorlar ancak Rohingya Müslümanlarına karşı suç işlediklerini inkar ediyorlar.

900 BİN KİŞİ KAÇTI

Çoğunluğu Müslüman olan 730.000’den fazla Rohingya, 2017’den bu yana ülkenin batı illerinde toplu cinayetler ve tecavüzlerden kaçtı.

2012 yılında Myanmar’ın Arakan eyaletinde çıkan çatışmalarda çoğu Müslüman binlerce kişi hayatını kaybederken, yüzlerce ev ve işyeri ateşe verildi. 2017 yılında bölgedeki sınır karakollarına yapılan eş zamanlı saldırılar Myanmar ordusunu harekete geçirdi. BM ve uluslararası insan hakları örgütleri, Rohingya’ya yönelik şiddeti “etnik temizlik” veya “soykırım” olarak adlandırıyor.

Hindistan'da bir Müslüman gözaltında öldü!  İnsanlar sokaklara döküldü İlgini çekebilir Hindistan’da bir Müslüman gözaltında öldü! İnsanlar sokaklara döküldü Çarpıcı yorum: Facebook gazeteciliği devirmek istiyor İlgini çekebilir Çarpıcı yorum: Facebook gazeteciliği devirmek istiyor

Facebook’u Rohingya Müslümanlarına Suçlayın

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK