Güney Kore’de geliştirilen robotik el, marifetleriyle dikkat çekti

Güney Kore’de geliştirilen robotik el, marifetleriyle dikkat çekti

81
0
PAYLAŞ

Güney Kore’de geliştirilen robotik el, ustalıkla kendine dikkat çekti

Güney Kore’de geliştirilen robotik el, ustalıkla kendine dikkat çekti

Yeni robotik el; Cımbız tutma, bir kutuyu bardağa dökme, bir kutuyu parçalama ve bir yumurtayı nazikçe tutma yeteneği, dünyanın dört bir yanındaki mühendisleri etkiledi.

Güney Kore'de geliştirilen robotik el, ustalıkla kendine dikkat çekti

Teknoloji gelecekte protezlerde kullanılacak olsa da, Güney Koreli bilim adamları şimdiden yeni bir robotik el geliştirdiler. Robot teknolojisinde ilerlemeler olmasına rağmen, robotların bir nesneyi almasını, parmaklarını ve başparmaklarını koordineli bir şekilde hareket ettirmesini ve ayrıca basıncı ayarlamasını sağlamak zor olmuştur. Robotlar bir tür nesneyi iyi idare edecek şekilde programlanabilir, ancak nesneler arasında hızlı hareket etmeyi zor buldular.

AYRICA 18 KG DUMBLE KALDIRIR VE CIMBAYI TUTAR

Güney Kore’deki Ajou Üniversitesi’ndeki mühendisler, her parmağında çok daha fazla hareket özgürlüğü sağlayan üç insan benzeri eklem ile çok yetenekli bir robotik el geliştirdiler.

Çelik ve alüminyumdan yapılmış 22 cm uzunluğundaki el, 1,1 kg ağırlığındadır. Parmak kavrama önemli bir güce sahiptir ve 18 kg ağırlığındaki dambılları kırılmadan tutabilir. Her bir parmağa, avucunuzun içine sığan ve tendon gibi hareket eden parçaları cihaz içinde yaklaşık 20 eklem etrafında hareket ettiren üç küçük motor tarafından güç verilir. Bu mekanizma, parmakların ve elin ileri geri hareket etmesine, kavramasına ve yana doğru bükülmesine izin verir.

Mühendisler şaşkın

Uzmanlar, yeni geliştirilen robotik ele olan hayranlıklarını da dile getirdiler.
İngiliz start-up Shadow Robot Company’nin Genel Müdürü Rich Walker şöyle diyor: “Makine mühendisliğinden çok etkilendim. “Üç motoru yukarı veya aşağı mafsalın üç farklı hareketine dönüştüren çok akıllı bir mekanizma buldular.”

Surrey Üniversitesi’nde robotik profesörü olan Robert Siddall, “Buradaki ilerleme mekanik tasarımda. Her şeyi elinize almayı başardınız ve yine de hassasiyet ve güç açısından çok etkileyici bir performans sergilediniz.”

Çin yeni bir robot köpeği tanıttı: CyberDog İlgini çekebilir Çin yeni bir robot köpeği tanıttı: CyberDog Kuzey Kore'den eğitime destek robot öğretmen İlgini çekebilir Kuzey Kore’den eğitime destek robot öğretmen Diğer gezegenlerde yaşam belirtileri aramak için robotlar geliştiriyorlar İlgini çekebilir Diğer gezegenlerde yaşam belirtileri aramak için robotlar geliştiriyorlar

Güney Kore’de geliştirilen robotik el, ustalıkla kendine dikkat çekti

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK