iOS 15 ne zaman çıkacak? iOS 15 hangi telefonlara gelecek?

iOS 15 ne zaman çıkacak? iOS 15 hangi telefonlara gelecek?

141
0
PAYLAŞ

iOS 15 ne zaman çıkacak? iOS 15 hangi telefonlar için geçerli olacak?

iOS 15 ne zaman çıkacak? iOS 15 hangi telefonlar için geçerli olacak?

Apple, merakla beklenen iOS 15 işletim sisteminin ne zaman piyasaya çıkacağını duyurdu. Birçok yeni özellikle donatılacağı söylenen iOS 15, 20 Eylül’de çıkacak. iOS 15 uyumlu telefonlar belli oldu.

iOS 15 ne zaman çıkacak?  iOS 15 hangi telefonlar için geçerli olacak?

Geçtiğimiz günlerde iPhone 13 Pro, iPhone 13, Apple Watch Series 7, yeni iPad mini ve iPad cihazlarının tanıtılmasıyla birlikte Apple, merakla beklenen iOS 15 işletim sisteminin ne zaman piyasaya çıkacağını duyurdu.

iOS 15 NE ZAMAN YAYINLANACAK?

Apple, kullanıcıların merakla beklediği iOS 15’in çıkış tarihini de açıkladı.
Açıklamada, “IOS 15, güçlü ve akıllı teknolojiler kullanarak iPhone ile herkesle bağlantı kurmanıza, anda kalmanıza, dünyayı keşfetmenize ve her zamankinden daha fazlasını yapmanıza yardımcı olacak yeni özelliklerle dolu” dedi.

iOS 15 İLE UYUMLU CİHAZLAR

Apple, iOS 15’in uyumlu olduğu cihazları şu şekilde duyurdu:

iPhone 13

iPhone 13 mini

iPhone 13 Pro

iPhone 13 Pro Maks

iPhone 12

iPhone 12 mini

iPhone 12 Pro

iPhone 12 Pro Maks

iPhone 11

iPhone 11 Pro

iPhone 11 Pro Maks

iPhone X’ler

iPhone X’ler Maks

iPhone Xr

iPhone X

iPhone 8

iPhone 8 Artı

iPhone 7

iPhone 7 Artı

iPhone 6’lar

iPhone 6s Artı

iPhone SE (1. nesil)

iPhone SE (2. nesil)

iPod touch (7. nesil)

iOS 15 ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Geçen yıl pandemi nedeniyle online olarak gerçekleşen etkinlik bu yıl da dijital olarak planlandı. Apple, etkinliği Dünya Geliştiriciler Konferansı olarak adlandırsa da, etkinliğin açılış konuşması büyük ölçüde tüketici için inovasyonu içeriyor.

Bu yıl bu özelliğinden taviz vermeyen şirket, iOS 15’e odaklandı ve yeni sürümle birlikte kullanıcıları bekleyen yeni özellikleri tanıttı.

Apple’ın yazılım mühendisliği kıdemli başkan yardımcısı Craig Federighi, iOS güncellemesinin tüm ayrıntılarını paylaştı:

FaceTime GÜNCELLEMELERİ

iOS 15 ile FaceTime’da dikkat çekici yenilikler kullanıcıları bekliyor. Apple, kullanıcılarına daha kaliteli ses getirmek için kolları sıvadı ve yeni güncelleme ile FaceTime aramalarındaki sesler daha doğal hale getirildi, aynı zamanda gürültü izolasyonu ve gürültülü bir ortamda yapılan aramaların kalitesi de iyileştirildi.

Apple, bu değişikliklerle kullanıcılarına, yanıtlayanla yan yanaymış gibi hissettiren ses kalitesi sunmayı hedefliyor.

FaceTime’daki yenilikler sadece sesle sınırlı değil; Kamera uygulamasındaki portre modu artık FaceTime’a da geliyor.

Şirket, ses ve görüntü kalitesini artırmak için çeşitli bağlantılar da sağlıyor. Android cihazlar artık FaceTime aramalarına katılabilir.

Şirket, pandeminin beraberinde getirdiği yeni kullanıcı alışkanlıklarını da gözden kaçırmadı. Görüntülü görüşmelerin arttığı ve bir araya gelmenin imkansız olduğu bu günlerde, kullanıcılar bu sohbetler sırasında film izlemeyi ve müzik dinlemeyi bile denediler. Apple, kullanıcıların bu sorununu da çözüyor ve aynı anda müzik dinleme ve video izleme gibi özellikleri FaceTime’a getiriyor.

BİLDİRİMLERİ SEÇİN

Apple, iOS 15 ile bildirimleri gruplayabilme özelliğiyle, kullanıcıların geceleri görmek istemedikleri bildirimlerle onları rahatsız etmelerine izin vermiyor. Bu fonksiyonla birlikte sunduğu bir diğer fonksiyon olan odak modu ile kullanıcılar, telefonlarında hangi saat aralıklarında neye odaklanmak istediklerine kendileri karar verebiliyor.

Ayrıca rahatsız etmeyin modundan tatil moduna, çalışma modundan uyku moduna kolayca geçiş yapılabilecek.

Apple’ın bildirimler konusunda yaptığı bir diğer değişiklik ise kullanıcıya hangi bildirimlerin hangi sürelerde geldiğini özetlemek oldu.

Şirket, bildirimlerle kullanıcıların daha da aktif olmasını sağlıyor.

CANLI METİN FONKSİYONU

Apple, iOS 15 ile kamerayla taranan herhangi bir metnin kullanıcının düzenleyebileceği bir biçimde olmasını sağlar.

ELMA KARTLARI

Yeni güncelleme ile haritalar daha detaylı olacak. Haritalara yaya geçitleri, bisiklet yolları gibi noktalar eklendiğinden, kullanıcı kamera ile bulunduğu konumdaki binaları tarayarak yönü daha net belirleyebiliyor. Böylece çok daha kesin bir rota tarifi elde etmek mümkündür.

AirPod’lar

AirPods Pro artık gürültülü bir ortamda telefondayken etrafınızdakilerin sesini artırmanıza ve ortam gürültü seviyesini kontrol etmenize olanak tanıyor. Find My uygulaması ile de çalışır ve kullanıcılar unutulmaları durumunda bildirimler ile uyarılır.

watchOS


watchOS’ta en dikkat çeken yenilik ise; Kullanıcıların solunum hızlarını (dakikada kaç nefes) takip etmelerine yardımcı olun. Aktivite takip motoruna tai chi ve pilates gibi yeni antrenman modları da eklendi.

Sirius

Apple, güncellemeyle Siri’ye dokunmayı başaramadı. Şirket, Siri’nin internet bağlantısı olmadan da çalışabileceğini duyurdu.

Mac os işletim sistemi

MacOS’un bir sonraki ana sürümüne macOS Monterey adı verilecek. FaceTime’ın video izleme ve müzik dinleme gibi tüm SharePlay özellikleri macOS için de kullanılabilecek.

Ayrıca, birden fazla Mac ve iPad’i kontrol etmek için tek bir klavye / fare kurulumunun kullanılmasına izin verir.

iPhone 13 Fiyat Listesi: iPhone 13'ün Maliyeti Ne Kadar? İlgini çekebilir iPhone 13 Fiyat Listesi: iPhone 13’ün Maliyeti Ne Kadar? Çoğu Türk yeni iPhone'u satın almak için çalışmak zorunda İlgini çekebilir Çoğu Türk yeni iPhone’u satın almak için çalışmak zorunda

ABD Apple Bisiklet Dünya Egzersiz Filmi İnternet iOS iPhone 8 iPhone 8 Plus iPhone X Siri Tai Chi Tatil Teknoloji Türkiye

iOS 15 ne zaman çıkacak? iOS 15 hangi telefonlar için geçerli olacak?

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK