Kış Sezonu için Google’dan özel doodle

Kış Sezonu için Google’dan özel doodle

80
0
PAYLAŞ

Google’dan kış sezonuna özel doodle

Google’dan kış sezonuna özel doodle

Kış mevsiminin gelmesiyle birlikte havalar soğudu, dereceler 0’a yaklaştı. 20 Mart’a kadar sürecek olan kış sezonu bugün başladı. Kış sezonu da Google tarafından özel bir doodle ile paylaşıldı. Milyonlarca kullanıcı, Google ana sayfasındaki tasarıma tıklayarak kış sezonunun içeriğine kolayca erişebilir.

Google'dan kış sezonuna özel doodle

Winter, bugün Google’dan özel bir doodle olarak kullanıcılara göründü. Kış ayının ilk günü ve en uzun günü olan 21 Aralık’tan itibaren geceler kısalır ve günler uzar.

KIŞ SEZONU NE ZAMAN BAŞLAR?

Kış gündönümünde (21 Aralık civarında), güneş ışınları Oğlak Dönencesine diktir. Günler kuzey yarım kürede uzar, güney yarım kürede kısalır. Bazı ülkelerde bu tarih, kuzey yarım kürede kışın, güney yarım kürede ise yazın başlangıcı olarak kabul edilir. 21 Aralık yılın en kısa günü olacak ve bu gece yılın en uzun gecesi olacak. Bilimsel olarak kış mevsiminin başlangıcı olarak kabul edilen 21 Aralık, yılın en kısa günü ve en uzun gecesidir.

Google’dan “kış mevsimi” doodle’ı

EN UZUN GECE: 21 ARALIK

21 Aralık tarihi ile birlikte dünyanın güneş etrafındaki dönüşüne ve eksen eğikliğine bağlı olarak dört önemli gün yaşanmaktadır. Bu günler aynı zamanda mevsimlerin başlangıcıdır. 21 Mart ve 23 Eylül ekinoks (aynı gün ve gece), 21 Aralık ve 21 Haziran Gündönümü (gündönümü) olarak adlandırılır. Kış mevsiminin başlangıcıdır. En uzun gece yaşanır ve en kısa gün ışığı yaşanır Yengeç Dönencesi’nden kuzeye doğru gidildikçe gece uzar ve gün kısalır. Bu tarihten itibaren geceler kısalmaya, gündüzler ise uzamaya başlar. Ama 21 Mart’a kadar geceler günlerden daha uzun. Aydınlanma çemberi kutup çemberine dokunur.

Yengeç Dönencesi’nin kuzeyi, güneş ışınlarını tüm yıl boyunca alabileceği en dar köşeden alır. Bu andan itibaren güneş ışınlarının geliş açıları artmaya başlar. En uzun gölge Yengeç Dönencesi’nin kuzeyinde görülür. Bu tarihten itibaren gölge boyları kısalmaya başlar.

Google’dan kış sezonuna özel doodle

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK