Mars’ta şaşırtıcı keşif

Mars’ta şaşırtıcı keşif

46
0
PAYLAŞ

Mars’ta şaşırtan keşif

Mars’ta şaşırtan keşif

NASA’nın Mars gezgini Perseverance, gezegende yaşamın yapı taşları olan organik kimyasalların kanıtlarını buldu. Gezicinin arkasındaki ekip, keşfi Çarşamba günü duyurdu.

Mars'ta şaşırtan keşif

Kalıcılık, Kızıl Gezegenin yüzeyindeki kayalarda karbon içeren organik kimyasallar keşfetti. Kimyasallar Jezero kraterinin yakınındaki kayalarda bulundu. Gezici, kayaların ön analizini yaptı ve bağlantıları keşfetti. Aslında azim de yeryüzüne bir örnektir. Bu şekilde bilim adamları, organik kimyasalların kökenlerini daha derinlemesine analiz edebilecekler.

Bilim adamları izlerin Mars’ta insan yaşamını bulmak için harika bir keşif olduğuna inanırken, aynı zamanda Mars’ta bir zamanlar yaşamın var olduğuna dair kesin bir kanıt olmadığına da dikkat çekiyorlar. Karbon gibi organik kimyasallar biyolojik ve biyolojik olmayan yollarla yapılabildiğinden, bilim adamlarının bileşiklerin kaynağını belirlemek için kayaları daha fazla analiz etmesi gerekiyor. Kayaları incelemek, Jezero krateri hakkında da daha fazla bilgi verecektir.

Perseverance ekibinden Ken Farley, “Cevabı asla bulamayacağımız konusunda umutsuzluğa kapılmaya başlamıştım,” dedi. Ama sonra enstrümanımız Güney Séítah lakaplı bölgeden aşınmış bir kayaya baktı ve her şey netleşti. “

Farley, kayanın kristaller büyüdüğünde oluştuğunu ve ardından yavaş yavaş biriken magmaya yerleştiğini söylüyor. Kalın bir lav gölü veya lav akışı gibi bir şey bunu mümkün kılabilirdi. Farley, kayaların da birkaç kez sudan etkilendiğini söyleyerek, keşfin Mars hakkında daha fazla bilgi edinmelerini sağlayacağını öne sürüyor.

NASA güneşle ilk temasını yaptı İlgini çekebilir NASA güneşle ilk temasını yaptı Perseverance'ın iki haftalık tatili sona erdi: gezici Mars'tan yeni fotoğraflarla işe geri döndü İlgini çekebilir Perseverance’ın iki haftalık tatili sona erdi: gezici Mars’tan yeni fotoğraflarla işe geri döndü NASA, asteroitlere karşı mücadelede yeni silahını tanıttı İlgini çekebilir NASA, asteroitlere karşı mücadelede yeni silahını tanıttı

Mars’ta şaşırtan keşif

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK