Microsoft’tan Türkiye uyarısı

Microsoft’tan Türkiye uyarısı

71
0
PAYLAŞ

Microsoft’tan Türkiye uyarısı

Microsoft’tan Türkiye uyarısı

ABD’li yazılım şirketi Microsoft’tan yapılan açıklamada, Çin, İran, Kuzey Kore ve Türkiye hükümetleriyle bağlantılı bilgisayar korsanlarının harekete geçtiği ve bu ülkelerde yaşayan kullanıcıları uyardığı belirtildi.

Microsoft'tan Türkiye uyarısı

ABD’li teknoloji şirketi Microsoft dün Türkiye, Çin, İran ve Kuzey Kore hükümetleriyle bağlantılı bilgisayar korsanlarının dünyadaki büyük teknoloji şirketlerinin yazılımlarındaki “büyük bir kusurdan” yararlanmak için harekete geçtiği konusunda uyardı.

Microsoft tarafından yayınlanan açıklamada, CNN International’ın haberinde şöyle deniyor: “Hacker etkinliği güvenlik açıklarını kapsar.” İfadeler kullanıldı.

YAZILIM GÜNCELLEME TEKLİFİ

ABD Siber Güvenlik ve Altyapı Güvenliği Ajansı (CISA), güvenlik açığının dünya çapında yüz milyonlarca cihazı etkileyebileceğini bildirdi. CISA, tüm sivil federal kurumların yazılımlarını tehdide yanıt olarak güncellemelerini tavsiye etti.

Microsoft ve diğer güvenlik şirketlerine göre, güvenlik açığından yararlanan İranlı bilgisayar korsanlarının bir “fidye yazılımı” geçmişi var. Çinli şirket, yılın başında Microsoft Exchange e-posta yazılımına karşı bir “hack” in arkasında olmakla suçlanıyor.

Güvenlik açığı, dünyanın dört bir yanındaki şirketlerin uygulamalarında bilgileri günlüğe kaydetmek için kullandıkları Log4j adlı Java tabanlı yazılımda yatıyor. Etkilenen yazılım sağlayıcıların listesi, Cisco’dan Amazon ve IBM’e kadar teknoloji devlerini içeriyor.

AMACIN HANGİ ORGANİZASYONLAR OLDUĞU AÇIKLANMADI

CNN raporuna göre, bilgisayar korsanları ABD Siber Güvenlik ve Altyapı Güvenliği Ajansı’nın (CISA) dünya çapında yüz milyonlarca cihaza bulaşabileceğini söylediği bir güvenlik açığından yararlanıyor. CISA, tüm sivil federal kurumlara yazılımlarını tehdide karşı güncellemelerini emretti.

Microsoft ve diğer güvenlik şirketlerine göre, güvenlik açığından yararlanan İranlı bilgisayar korsanlığı grubunun bir “fidye yazılımı” geçmişi var. Çinli hacker grubunun, Beyaz Saray’ın bu yılın başlarında Microsoft Exchange e-posta yazılımına karşı kınadığı bir hareketin arkasında olduğuna inanılıyor.

Güvenlik açığı, dünyanın dört bir yanındaki şirketlerin uygulamalarında bilgileri günlüğe kaydetmek için kullandıkları Log4j adlı Java tabanlı yazılımda yatıyor. Etkilenen yazılım satıcılarının listesi, Cisco’dan Amazon Web Services ve IBM’e kadar teknoloji devlerini içerir.

ABD’li yetkililer yazılım hatası konusunda endişeli olduklarını söylerken, üst düzey bir CISA yetkilisi olan Eric Goldstein gazetecilere verdiği demeçte, devletin altyapısının güvenlik açığı tarafından ihlal edildiğine dair hiçbir kanıtı olmadığını söyledi.

Microsoft kırmızı bir uyarı yayınladı: İlgini çekebilir Microsoft kırmızı bir uyarı yayınladı: “Google Chrome’u kullanmayı bırakın” Baba Vanga'nın 2022 kehaneti maalesef gerçekleşti: 30 bin yıllık virüs uyandı İlgini çekebilir Baba Vanga’nın 2022 kehaneti maalesef gerçekleşti: 30 bin yıllık virüs uyandı Amazon, İlgini çekebilir Amazon, “şüpheli” kişileri belirlemek için güvenlik sistemleri geliştiriyor

Microsoft’tan Türkiye uyarısı

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK