ODTÜ’lü Profesör: ‘Tüm Türkiye’ye Tuz Gölü kadar güneş paneli yeter, yer de...

ODTÜ’lü Profesör: ‘Tüm Türkiye’ye Tuz Gölü kadar güneş paneli yeter, yer de var’

172
0
PAYLAŞ

ODTÜ’den Profesör: “Türkiye’nin tamamına tuz gölü kadar güneş paneli var, yeri var”

ODTÜ’den Profesör: “Türkiye’nin tamamına tuz gölü kadar güneş paneli var, yeri var”

ODTÜ’de güneş modülleri için hücrelerin üretildiği Güneş Enerjisi Araştırma Merkezi (GÜNAM) Yönetim Kurulu Başkanı. Dr. Raşit Turan, “Türkiye’nin tüm elektrik tüketimini karşılamak için kurmanız gereken güneş panellerinin toplamı Tuz Gölü kadar. Türkiye için bu alanı bulmak sorun değil.”

ODTÜ'den Profesör:

ODTÜ’nün Bilkent Yerleşkesi’nde 12 yıl önce kurulan Güneş Enerjisi Araştırma Merkezi, gelişen endüstrilerin devamı niteliğinde çok özel bir laboratuvara dönüşmüştür. Firmalarla hem temel hem de uygulamalı araştırmaların yapılabildiği merkezde, güneş enerjisini elektrik enerjisine ve ısı enerjisine dönüştüren teknolojilerin geliştirilmesi konusunda günlük olarak çalışmalar yapılıyor. GÜNAM, Avrupa’da bu teknolojilere yönelik araştırma ve geliştirme faaliyetlerinin yürütüldüğü birkaç merkezden biridir.

“FOSİL YAKIT KULLANMAYI DURDURMALIYIZ”

ODTÜ GÜNAM kurucu üyesi ve yönetim kurulu başkanı Prof. DR. Raşit Turan, atmosferdeki karbondioksit miktarı arttıkça dünya atmosferinin ısındığını ve bunun sonucunda iklim değişikliği olaylarını izlediklerini söyledi.

Turan, “Atmosferin sıcaklığı her yıl biraz daha artıyor. Ve bu konuda hiçbir şey yapılmazsa, bir süre sonra iklimin geri dönülmez şekilde değişmesi bekleniyor. Bu, kuraklık ve sel gibi büyük doğal olaylar olarak görünecektir. Bu nedenle iklim değişikliğinin önüne geçilmelidir. İklim değişikliğini önlemenin en önemli önlemi fosil yakıtlardan vazgeçmektir. Yani odun yakmayı, doğalgaz yakmayı, kömür yakmayı bırakmalıyız. Güneş enerjisi alternatif enerji kaynaklarından biridir. Güneş enerjisi bize ihtiyacımız olan enerjinin bin katını verir; Her şeyi güneş enerjisinden sağlamamız mümkün” dedi.

“AVRUPA’DA DAHA TANIILIYORUZ”

Prof. Dr. Turan, elektrik üretmek için güneş panellerinin kullanılması gerektiğini belirterek, “Türkiye’nin kullandığı elektriğin tamamını sağlamak için kurmanız gereken güneş panellerinin toplamı Tuz Gölü kadar. Yani saha ile ilgili bir sorunumuz yok. Türkiye’de bu işe uygun olan ve hiç kullanılmayan pek çok alan var; Güney boğa özellikle bu iş için çok uygundur. Türkiye’de toprak sıkıntısı yok. Burada güneş modüllerinde kullanılan hücreleri üretiyoruz. Bunu Ar-Ge düzeyinde yapıyoruz. Üretimimiz prototip seviyesindedir. Fiili seri üretim firmalar tarafından yapılmalıdır. Bunu yapan şirketler de Türkiye’de kuruluyor. ODTÜ GÜNAM, Avrupa’da Türkiye’den daha iyi tanınmaktadır. Birçok Avrupa kuruluşu bizi çok iyi tanıyor. Araştırma ve geliştirme çalışmalarımız da ilginizi çekiyor. Onlarla da ortak projeler üretiyoruz. Avrupa’da bu işte lider olan Almanya, İspanya ve Hollanda gibi güneşli ve bu konuyla ilgilenen ülkelerdeki araştırma enstitüleri ile ortak projelerimiz var. Katar ile ilişkilerimiz var. Pakistan’da bir şirketle de temas halindeyiz. Önümüzdeki dönemde bizim için hedef ülkelerden biri de Çin” dedi.

“HEDEFİMİZ YÜKSEK TEKNOLOJİLER ÜRETMEK”

Türkiye güneş enerjisinde büyük imkanlara sahip olduğu için Prof. DR Turan, “Bu kadar kısa sürede hiçbir enerji teknolojisi güneş enerjisi kadar yerlileştirilemez. Türkiye’nin bu konuda büyük fırsatları var; kendi markanızı oluşturmak, kendi ekosisteminizi yaratmak gibi. Güneş enerjisini elektrik enerjisine çeviren bu sistemlerle yerli ve milliyetlerin payını yüzde 80’in üzerine çıkarmak zor değil. Bunun burada mümkün olması çok olasıdır. Örneğin Türkiye’nin otomobil konusunda girişimleri var. Ancak bir araba markası oluşturmak çok zor bir iştir. Dünyanın birçok ülkesinde çok gelişmiş ve köklü otomobil markaları var. Orada kendine yer açmak senin için o kadar kolay değil. Ancak gelişen güneş enerjisi teknolojisi sektöründe bilinen bir marka bile yok. Türkiye şu anda elektrik enerjisinin yaklaşık %4’ünü güneşten sağlıyor. Bu oran çok hızlı bir şekilde yüzde 50’ye ulaşabilir. Güneş enerjisi teknolojisi üretiminde yüzde 80’e ulaşabiliriz. Yani bu sistemlerin üretiminde yerliliğin payının yüzde 80’lere ulaşması çok hızlı bir şekilde gerçekleşebilir. 12 yıldır bu işin içindeyiz. Çok fazla bilgi geliştirdik. İşte biz de bunu şirketlere aktarmaya çalışıyoruz. Hedefimiz ise Türkiye’yi bu orta gelirli bölgeden çıkarıp katma değeri yüksek teknolojik ürünler üreten bir ülke haline getirmek” dedi.

72 milyar TL elektrik payı vatandaşa serbest bırakıldı İlgini çekebilir 72 milyar TL elektrik payı vatandaşa serbest bırakıldı 10 milyar TL kamunun elektriğe maruz kalması İlgini çekebilir 10 milyar TL kamunun elektriğe maruz kalması Bauer, elektrik tüketimi üzerindeki vergileri azaltmak istiyor İlgini çekebilir Bauer, elektrik tüketimi üzerindeki vergileri azaltmak istiyor

ODTÜ’den Profesör: “Türkiye’nin tamamına tuz gölü kadar güneş paneli var, yeri var”

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK