Remziye Hisar için Google’dan anlamlı Doodle

Remziye Hisar için Google’dan anlamlı Doodle

57
0
PAYLAŞ

Remziye Hisar için Faydalı Google Doodle

Remziye Hisar için Faydalı Google Doodle

Türkiye Cumhuriyeti’nde modern bilimin öncülerinden ve Türkiye’de kimya mesleğinin ilk kadın öncüsü olan Remziye Hisar, Google Doodle oldu. Türkiye Bilim ve Teknoloji Araştırma Kurumu, eğitim alanında çığır açan çalışmaları nedeniyle 1991 yılında bugün Remziye Hisar’a Hizmet Ödülü’nü verdi.

Remziye Hisar için Faydalı Google Doodle

Google, sanatçıları, bilim insanlarını ve politikacıları özel doodle’larla anmaya devam ediyor. Bu isimlerden biri de Remziye Hisar’dı. Remziye Hisar, dördü tercüme olmak üzere beş ders kitabı yayınlamıştır; Ayrıca, kimyadaki keşiflerini içeren 16 makale Fransa’da yayınlandı.

REMZİYE HİSAR KİMDİR?

Today’s Doodle, Türkiye’deki ilk kadın kimyager, Türk profesör ve bilim adamı Dr. Remziye Hisar’ı tebrik ederim. Bugün, 1991 yılında Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu, Hisar’a eğitimde öncü çalışmaları nedeniyle Hizmet Ödülü’nü verdi.

Remziye Hisar 1902 yılında doğdu. Babasının kamu hizmetine girmesinden sonra 1909 yılında İstanbul’a yerleşir ve burada üç yıllık ilkokul eğitimini bir yılda tamamlar ve erken zekasını gösterir. Bilimde kadınların eksikliği onu bugünkü İstanbul Üniversitesi olan Darülfünun’da kimya okumaya teşvik etti.

Zamanın yurt dışında okuyan az sayıdaki Türk kadınından biri olan Hisar, kimya eğitimine 1923 yılında Paris’in ünlü Sorbonne Üniversitesi’nde devam etti. Orada, Fizikte Nobel Ödülü alan ilk kadın olan Marie Curie de dahil olmak üzere çok sayıda önde gelen bilim adamıyla birlikte çalıştı. Ertesi yıl Sorbonne’dan mezun olan ilk Türk kadını olarak tarihe geçti. 1933 yılında doktorasını aldıktan sonra aynı yıl İstanbul Üniversitesi’nde kimya araştırmacısı ve profesör olarak göreve başladı. Hisar, 1973 yılında emekli olana kadar çeşitli bilim dallarında çalışmalarına devam etti.

Hisar, özellikle oğlu ünlü teorik fizikçi Feza Gürsey ve Uluslararası Psikoloji Birliği için çalışan birkaç Türk’ten biri olan kızı Deha Gürsey olmak üzere modern Türk biliminin temellerini atmakla ünlüdür.

Türkiye’de Cumhuriyet döneminde modern bilimin öncülerinden biridir ve Türkiye’de kimya mesleğinin ilk kadın öncüsü olarak kabul edilmektedir. Darülfünun’da doğa bilimleri okuyan ilk kadınlardan ve Sorbonne Üniversitesi’nde doktora yapan ilk Türk kadınlarından biridir. Fizikçi Feza Gürsey ile psikiyatrist Deha Gürsey’in annesidir.

1973 yılında emekli oldu. Hayatını İstanbul Anadoluhisarı Otağtepe’de ailesinden miras kalan bir konakta sürdürdü. 1991 yılında Tübitak Hizmet Ödülü’nü aldı. Nisan 1992’de oğlu Feza Gürsey’i kaybettikten sonra 13 Haziran 1992’de öldü.

Dört çeviri ve beş ders kitabı yayınladı; Ayrıca, kimya alanındaki keşiflerini içeren 16 makale Fransa’da yayınlandı. Uluslararası yayınlarından biri olan Siirt Dağları’nda yetişen bir flora türünün etkilerini içeren buluşu Fransa’da yayınlanmış ve bilim dünyasına sunulmuştur.
1920’lerden beri şiir yazan Remziye Hisar’ın bazı şiirleri “Bir Kadın Sesi” adlı kitapta yayımlandı.

Remziye Hisar için Faydalı Google Doodle

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK