Skandallar bitmiyor: Facebook’ta yanlış bilgi yayan troll çiftlikleri, 140 milyon Amerikalıya ulaştı

Skandallar bitmiyor: Facebook’ta yanlış bilgi yayan troll çiftlikleri, 140 milyon Amerikalıya ulaştı

92
0
PAYLAŞ

Skandallar bitmiyor: Facebook’ta yanlış bilgi yayan trol çiftlikleri 140 milyon Amerikalıya ulaşıyor

Skandallar bitmiyor: Facebook’ta yanlış bilgi yayan trol çiftlikleri 140 milyon Amerikalıya ulaşıyor

MIT Technology Review tarafından hazırlanan bir iç rapora göre, Facebook’ta yanlış bilgi yayan ve yayan trol çiftlikleri, 2020 başkanlık seçimlerinden bir ay önce yaklaşık 140 milyon Amerikalıya ulaştı.

Skandallar bitmiyor: Facebook'ta yanlış bilgi yayan trol çiftlikleri 140 milyon Amerikalıya ulaşıyor

Sosyal medya platformu, 2016 cumhurbaşkanlığı seçimlerinden bu yana dezenformasyon kampanyalarını bastırmak için mücadele etti.

Veri sızıntıları, seçimler ve pandemi sırasında yayılan yanlış bilgiler, algoritmalarının sunduğu içeriklerin gençler üzerindeki kötü etkisi gibi eleştiri noktalarıyla sık sık gündeme gelen Facebook, kendisine yönelik eleştirilerini yeni bir platformda yeniden yayınladı. rapor.

YANLIŞ BİLGİLERİ KISITLAMAZ

Aslında Facebook, kasıtlı olarak kışkırtıcı ve kışkırtıcı yorumlar yoluyla internette hasara yol açmaya çalışan trol çiftlikleriyle uzun süredir sorun yaşıyor. Araştırmacılar, özellikle cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra sosyal medya platformuyla ilişkileri merak konusu olan trol çiftliklerinin etkinliğini anlamak için 2019 yılında platformu da inceledi.

Raporda, sosyal medya şirketinin 2016 seçimlerinden sonra trol çiftliklerinden gelen yanlış bilgi ve içerikleri kısıtlamadığı belirtiliyor.

MIT raporuna göre, 2020’ye kadar trol çiftlikleri veya çevrimiçi olarak yanlış bilgi oluşturmak ve yaymak için birlikte çalışan gruplar, Facebook sayfa ağlarını çalıştırarak hala büyük kitleler oluşturmaya devam ediyor.

“HEDEFLERİNİZİ BİLMEDEN TAKİPÇİ TOPLAMAYA İZİN VERDİK”

Amerikalılar tarihin en önemli ABD başkanlık seçimlerinden birinde oy kullanmaya hazırlanırken, trol çiftlik siteleri aylık 140 milyon ABD kullanıcısını ve haftalık 360 milyon küresel kullanıcıyı birleştirdi.

Raporu yazan eski bir Facebook kıdemli veri bilimcisi olan Jeff Allen, “Bu normal değil” dedi. Bu sağlıklı değil. “Doğal olmayan aktörlerin büyük ölçüde bilinmeyen amaçları için büyük bir hayran kitlesi toplamasını sağladık.”

SAYFALARI TAKİP ETMEK ZORUNDA DEĞİLSİNİZ

Troll Farms, 75 milyon ABD’li aylık kullanıcısıyla sitedeki en büyük Hıristiyan-Amerikalı sayfası, 30 milyon aylık kullanıcısıyla en büyük Afrikalı Amerikalı sitesi ve 60 milyon aylık kullanıcısıyla sitedeki en büyük beşinci kadın sayfası için içerik üretti.
Aslında bu içeriği görüntüleyen kullanıcıların çoğu bu sayfaları hiç takip etmemiştir.

Bir Facebook sözcüsü Joe Osborne, MIT Technology Review’a şirketin bu ağları ele almak için yeni kurallar geliştirdiğini ve sektördeki meslektaşlarıyla birlikte çalıştığını söyledi: “Bu tür yabancı ve yerli sahte grupları agresif bir şekilde uyguluyoruz ve sonuçlar üç ayda bir yayınlanıyor. “

ÖNLEMLER KALICI DEĞİL

2016’dan bu yana, kötü aktörler Amerikan seçim komplolarını ve Covid-19 yanlış bilgilerini birçok kez başarılı bir şekilde yaydı. Politikacılar ve uzmanlar özellikle Facebook ve diğer platformların bu tür müdahaleleri sınırlayamamasını eleştirdi. Araştırmacılar ve teknoloji hakları savunucuları, kendi kaynaklarını çevrimiçi dezenformasyonla mücadeleye adadı.

Facebook, içerik denetleme uygulamaları konusunda daha şeffaf olmaya çalıştı. Ancak potansiyel olarak kötü içeriği işaretlemek için algoritmalar kullanmak ve yalnızca insan incelemecilerle duruma göre ilerlemek, Facebook’un eleştirileri yıpratmasını engellemedi. Bu adımların sadece bir yara bandı olduğu ve sosyal medya devinin daha radikal çözümler sunmasının muhtemel olduğu belirtiliyor.

Facebook Yöneticileri Endişeli: Kontrol Edemiyoruz İlgini çekebilir Facebook Yöneticileri Endişeli: Kontrol Edemiyoruz Facebook'taki yanlış bilgiler altı kat daha fazla tıklama alıyor İlgini çekebilir Facebook’taki yanlış bilgiler altı kat daha fazla tıklama alıyor Facebook tehdidi su yüzüne çıktı: aşı karşıtı makale zirve yaptı İlgini çekebilir Facebook tehdidi su yüzüne çıktı: aşı karşıtı makale zirve yaptı

Skandallar bitmiyor: Facebook’ta yanlış bilgi yayan trol çiftlikleri 140 milyon Amerikalıya ulaşıyor

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK