Sonbahar ekinoksu nedir, neler olur?

Sonbahar ekinoksu nedir, neler olur?

77
0
PAYLAŞ

Sonbahar ekinoksu nedir, ne olur?

Sonbahar ekinoksu nedir, ne olur?

Sonbahar ekinoksu, 21 Mart ve 22 Eylül tarihlerinde güneş ışınlarının ekvatora dik geldiği zamandır. Sonbahar ekinoksu, Kuzey Kutbu’ndaki 6 aylık gecenin başlangıcıdır. 22 Eylül sonbahar ekinoksunda 12 saat gündüz 12 saat gece yaşanarak eşitlik sağlanır.

Sonbahar ekinoksu nedir, ne olur?

22 Eylül sonbaharın ilk günüdür ve ekinoks olarak adlandırılır. 22 Eylül sonbahar ekinoksunda kuzey ve güney yarım kürede öğle saatlerinde güneş ışınları ekvatora 90° düşer ve ekvatorda gölge boyu sıfırdır. İşte 22 Eylül Güz Ekinoksu’nu merak edenler…

SONBAHAR ekinoksu nedir ve ne olur?

22 Eylül 2021 sonbaharın ilk günü olarak kabul edilir ve ekinoks olarak bilinir. Bu andan itibaren güneş ışınları güney yarımküreye dikey olarak düşmeye başlar. Bu tarihten itibaren kuzey yarım kürede geceler gündüzlerden daha uzun olacaktır.

Güney yarım kürede ise tam tersi olur. Bu tarih, kuzey yarım kürede sonbaharın başlangıcı ve güney yarım kürede ilkbaharın başlangıcıdır.

Aydınlanma çemberi direğe teğettir. Bu günde güneş her iki kutupta da görülebilir. Yeryüzünde gece ve gündüz aynıdır. Bu tarih, Kuzey Kutbu’nda 6 aylık gecenin, Güney Kutbu’nda ise 6 aylık gündüzün başlangıcıdır.

21 Mart’taki durum: Kuzey ve güney yarımkürede, güneş ışınları öğle saatlerinde ekvatora 90 ° düşer. Ekvatorda gölge uzunluğu sıfırdır. Bu tarihten itibaren güneş ışınları kuzey yarımküreye dik olarak düşer. Bu tarihten itibaren güney yarım kürede geceler gündüzlerden daha uzun olacaktır. Kuzey yarım kürede bunun tersi olur. Bu tarih, güney yarım kürede sonbaharın, kuzey yarım kürede ise ilkbaharın başlangıcıdır. Aydınlanma çemberi direğe teğettir. Bu günde güneş her iki kutupta da görülebilir. Yeryüzünde gece ve gündüz aynı uzunluktadır. Bu tarih, Güney Kutbu’nda altı aylık gecenin başlangıcını ve Kuzey Kutbu’nda altı aylık günün başlangıcını gösterir.

Equinox’un ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Güneş doğudan doğar ve batıdan batar.

Aynı boylamdaki noktalarda, güneş sadece ekinokslarda aynı anda doğar ve batar (her 12 saatte bir)

Güneş her iki kutupta da görülebilir.

Gelgit genliği en yüksektir.

Ekvatorda cisimlerin gölge uzunlukları sıfır olur.

Türkiye’de saat 12:00’de gölge uzunluğu cismin uzunluğuna en yakın olanıdır.

Ekinoks NEDİR?

Ekinoks (ekinoks, ekinoks, ekinoks veya ekinoks olarak da bilinir), güneş ışınları ekvatora dik olarak çarptığında aydınlanma çemberinin kutupları geçtiği andır. Gece ile gündüzün aynı olması durumudur. İlkbahar ekinoksu ve sonbahar ekinoksu olmak üzere yılda iki kez gerçekleşir.

23 Eylül’deki durum: kuzey ve güney yarımkürede, güneş ışınları öğle saatlerinde ekvatora 90 ° düşer. Ekvatorda gölge uzunluğu sıfırdır. Bu tarihten itibaren güneş ışınları güney yarım küreye dik olarak düşer. Bu tarihten itibaren güney yarım kürede gündüzler gecelerden daha uzun olur. Kuzey yarım kürede bunun tersi olur. Bu tarih, güney yarım kürede ilkbaharın başlangıcı ve kuzey yarım kürede sonbaharın başlangıcıdır. Aydınlanma çemberi direğe teğettir. Bu günde güneş her iki kutupta da görülebilir. Yeryüzünde gece ve gündüz aynıdır. Bu tarih, Kuzey Kutbu’nda altı aylık gecenin başlangıcını ve Güney Kutbu’nda altı aylık günün başlangıcını işaret eder.

Sonbahar ekinoksu nedir, ne olur?

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK