Sonbahar mevsimi için Google’dan doodle geldi

Sonbahar mevsimi için Google’dan doodle geldi

89
0
PAYLAŞ

Sonbahar sezonu için Google’dan Doodle geldi

Sonbahar sezonu için Google’dan Doodle geldi

Sonbahar mevsiminin gelmesiyle birlikte havalar soğudu ve yazlık evler beklemeye alındı. Sonbahar sezonu da Google tarafından özel bir doodle ile paylaşıldı. Milyonlarca kullanıcı, Google ana sayfasındaki tasarıma tıklayarak sonbahar sezonu içeriğine kolayca erişebilir.

Sonbahar sezonu için Google'dan Doodle geldi

Güz, bugüne özel bir Doodle olarak Google kullanıcılarına sunuldu. Sonbaharın ilk günü olan 22 Eylül’den itibaren günler kısalır ve geceler uzar. İşte son bahar ekinoksu ve meraklılar…

SONBAHAR SEZONU NE ZAMAN BAŞLAR?

Google’ın ana sayfasında sağladığı Doodle’a giriş yaparsanız, kullanıcılara sonbaharda 22 Eylül ile 21 Aralık arasındaki veriler gösterilir.

Yaz ve kış arasında kalan sonbahar, kuzey yarım kürede Eylül, Ekim ve Kasım; Güney yarım kürede Mart, Nisan ve Mayıs aylarına denk gelir.

Kış mevsiminin habercisi olarak kabul edilen sonbaharda günler kısalır ve geceler uzar. Güneş erken batar.

Google’dan sonbahar sezonu için Doodle

SONBAHAR ekinoksu nedir?

23 Eylül sonbaharın ilk günü olarak kabul edilir ve ekinoks olarak adlandırılır. Kuzey ve güney yarım kürede, güneş ışınları öğle saatlerinde ekvatora 90 ° açıyla düşer. Ekvatorda gölge uzunluğu sıfırdır. Bu andan itibaren güneş ışınları güney yarımküreye dikey olarak düşmeye başlar. Bu tarihten itibaren kuzey yarım kürede geceler gündüzlerden daha uzun olacaktır. Güney yarım kürede ise tam tersi olur. Bu tarih, kuzey yarım kürede sonbaharın başlangıcı ve güney yarım kürede ilkbaharın başlangıcıdır.

Aydınlanma çemberi direğe teğettir. Bu günde güneş her iki kutupta da görülebilir. Yeryüzünde gece ve gündüz aynıdır. Bu tarih, Kuzey Kutbu’nda 6 aylık gecenin, Güney Kutbu’nda ise 6 aylık gündüzün başlangıcıdır.

Dünya Google Güneş

Sonbahar sezonu için Google’dan Doodle geldi

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK