TikTok inceleme altında: Çocuklara Covid aşıları hakkında yanlış bilgiler sunuyor

TikTok inceleme altında: Çocuklara Covid aşıları hakkında yanlış bilgiler sunuyor

67
0
PAYLAŞ

TikTok teste tabi tutuldu: Çocuklara Covid aşıları hakkında yanlış bilgi vermek

TikTok teste tabi tutuldu: Çocuklara Covid aşıları hakkında yanlış bilgi vermek

Popüler sosyal medya uygulaması üzerinde yapılan bir araştırma, TikTok’un çocuklara Covid-19 hakkında yanlış bilgiler sunmak için kullanıldığını ortaya çıkardı.

TikTok teste tabi tutuldu: Çocuklara Covid aşıları hakkında yanlış bilgi vermek

Haber doğrulama sitesi NewsGuard, TikTok’taki çocukların aşılar ve Covid komplo teorileri hakkında sahte haberlere maruz kaldığını bildirdi.

Ağustos ve Eylül ayları arasında NewsGuard, çalışmaya katılmak için ebeveyn izni olan dokuz çocukla anket yaptı. Dokuz ila 17 yaş arasındaki çocuklar bir TikTok hesabı oluşturmalıdır.

Katılımcılar iki gruba ayrıldı: Yüksek katılım grubundakilerden koronavirüs ile ilgili videolar izlemeleri, videolar arasında hızlıca gezinmeleri, YouTuber profillerine tıklamaları ve yanlış bilgi içeren gönderileri beğenmeleri istendi. Diğer gruba gönderileri beğenmeye ve hashtaglere tıklamaya direnmeleri talimatı verildi.

YANLIŞ BİLGİ HIZLI YAYILIR

NewsGuard, yoğun trafik grubunda olup olmadıklarına bakılmaksızın, çocuklardan biri hariç hepsinin 35 dakika içinde Kovid-19 hakkında yanlış bilgi aldığını söyledi.

Videolarda aşıların insanları öldürdüğü iddiaları yer aldı. Hidroksiklorokinin virüse karşı etkili bir silah olduğu ve esmer şekerin tat ve koku duyusunu geri getirebileceği de dahil olmak üzere Covid-19 tedavisi hakkında yanlış bilgiler içeren videolar da vardı.

Düşük katılımlı gruptan 13 yaşındaki bir çocuk, TikTok’a kaydolduktan sadece 23 dakika sonra, aşılandıktan üç gün sonra ölen bir adam hakkında iddia edilen bir video gösterildi. 20 dakika içinde TikTok’un algoritması, aşıların tehlikeli veya ölümcül olduğunu öne süren üç video daha yayınladı.

ŞEFFAFLIK İÇİN YAPTIRIMLAR GEREKLİ OLABİLİR

NewsGuard’ın İngiltere Genel Müdürü Alex Cadier, “TikTok’un yanlış bilginin yayılmasını durdurmadaki başarısızlığı sınırda ve sürdürülemez. Yanlış bilgilere karşı koruma iddialarına rağmen, uygulama aşıya zararlı içeriğin ve sağlıkla ilgili sahte içeriğin engellenmeden dağıtılmasını sağlıyor.
Sosyal medya platformları bunu tamamen şeffaf hale getirmiyorsa, Çevrimiçi Güvenlik Yasası gibi yaptırımlar bunları uygulamanın tek yolu olabilir.”

Ofcom medya düzenleyicisi, uygulamanın geçen yıl 194 milyon videoyu kaldırdığını ve çocukların güvenliğiyle ilgili endişelerin sıklıkla dile getirildiğini söyledi.

TikTok, 2021’in ilk üç ayında koronavirüs hakkında 30.000’den fazla yanlış bilgi videosunu kaldırdığını bildirdi: “Topluluğumuzun güvenliği ve refahı bizim için bir önceliktir. Kovid-19 ile ilgili güvenilir içeriklerin tanıtımını yapmanın yanı sıra yanlış bilgi yayan içerik ve hesaplara karşı önlem almak için de özenle çalışıyoruz.”

TikTok'tan 14 yaşın altındaki çocuklar için zaman sınırı İlgini çekebilir TikTok’tan 14 yaşın altındaki çocuklar için zaman sınırı TikTok'ta büyük tehlike İlgini çekebilir TikTok’ta büyük tehlike Bu sefer Facebook kendi itibarı için haber akışına müdahale ediyor. İlgini çekebilir Bu sefer Facebook kendi itibarı için haber akışına müdahale ediyor.

TikTok teste tabi tutuldu: Çocuklara Covid aşıları hakkında yanlış bilgi vermek

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK