“Türkiye uyuşturucuya bağlı ölümlerde Avrupa birincisi”

“Türkiye uyuşturucuya bağlı ölümlerde Avrupa birincisi”

43
0
PAYLAŞ

CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na “Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu” kurulmasını teklif etti.

“Türkiye, uyuşturucuya bağlı ölümlerde Avrupa’da ilk sırada”

“Türkiye, uyuşturucuya bağlı ölümlerde Avrupa’da ilk sırada”

CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin, Türkiye’de uyuşturucu kullanımının 9 yıldır geri döndüğünü ve 3 milyon vatandaşın risk altında olduğunu belirterek, “Ölümlere bağlı ölümler” dedi.

CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na “Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu” kurulması önerisini sundu.

“OKUL ÖNDE”

Aytekin, “Maalesef ülkemizde uyuşturucu kullanımı okulların önünde, çocuklarımızın ve gençlerimizin sosyalleştiği alanlarda yaşanıyor. Bu kötülüğü durdurmak bizim sorumluluğumuzdur” dedi.

“9 YAŞINDA İLAÇ KAYBET”

Aytekin önergesine şu ifadeleri ekledi;

“Uyuşturucu bağımlılığı Türkiye’nin kanayan yarasıdır. Jeopolitik konumu nedeniyle küresel uyuşturucu kaçakçılığının geçiş güzergahı üzerinde bulunan Türkiye, aynı zamanda ciddi uyuşturucu sorunları yaşayan bir ülkedir.

Genel yaş gruplarında 9 yaşına kadar azaldığı tespit edilen uyuşturucu kullanımı, ülke genelinde 3 milyon kişinin hayatını etkileyen önemli bir sorundur.

Avrupa Birliği tarafından desteklenen Türkiye Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi (TUBİM) projesinin sonuçlarına bakacak olursak, hayatlarının bir noktasında esrar da dahil olmak üzere uyuşturucu madde denemiş olan 15-16 yaşındakilerin oranı dile getiriliyor. yüzde 1, 5 olarak.”

CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin

“TÜRKİYE UYUŞTURUCU BAĞLANTILI ÖLÜMDE AVRUPA’DA BİRİNCİ OLDU!”

Aytekin, “Birleşmiş Milletler Uyuşturucu Suçlarıyla Mücadele Ofisi’ne göre Türkiye, uyuşturucuya bağlı ölümlerde Avrupa’da ilk sırada yer alıyor.”

“Son zamanlarda dünyanın birçok ülkesinden Türkiye’ye uyuşturucu sevk edildiği çeşitli kişilerin ifadelerinde ifade edildi. Bu iddiaları tüm yönleriyle araştırmak yetkililerin temel sorumluluğudur.

Türkiye’de uyuşturucuyla mücadelede birçok kurumun sorumlu olması, kamu yönetiminin temel ilkelerinden biri olan tek merkezlilik ilkesinin geçersiz kılınması, yetkililerin suistimal edilmesi ve uyuşturucuyla mücadelenin bürokrasiye sıkışması anlamına geliyor.

Operasyonlarda çok sayıda uyuşturucu madde ele geçirilse de vatandaşlar, “Ya yakalanamayanlar ne olacak?” diye düşündü. Soru kaldı.”

“ANAYASAL SORUMLULUK MÜMKÜN OLAN KISA SÜREDE UYGULANMALIDIR”

CHP’li Aytekin, “Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 58. maddesinde ‘Devlet, gençleri alkol, uyuşturucu, suç, kumar ve benzeri kötü alışkanlıklardan ve cehaletten korumak için gerekli tedbirleri alır’ hükmü yer almaktadır. . Bu hüküm, doğal olarak devlete bir sorumluluk yüklemektedir.”

“AİLE sesini duyurmak için çabalıyor”

Ailelerin uyuşturucuya karşı seslerinin duyulmaya çalışıldığını ifade eden Aytekin, sözlerini şöyle tamamladı:

“Ülkemizde uyuşturucunun kimyasal bir formu olan ‘metamfetamin’ maddesi hızla yayılıyor ve maddenin verdiği zarar ailelere ciddi şekilde zarar veriyor. Balıkesir’in Edremit İlçesi’nde bu maddenin yol açtığı mağduriyetler son 3 aydır ülke gündeminin üst sıralarında yer alıyor.

Uyuşturucu parası toplayamadığı için ailesini katleden bağımlıyı kurtarmak için şehir merkezinde protesto gösterileri yaparak seslerini duyurmaya çalışan gelin ve kayınvalidenin haberi bunlardan sadece ikisi.

Ulusal sınırlarımızda yasa dışı sınır geçişlerinin arttığı bu günlerde, uyuşturucu tacirlerinin de bu şekilde ülkemize uyuşturucu ithal ettiğine dair kanıtlar var.

Ölümünden 11 gün önce uyuşturucu tedavisi çipi vardı. İlgini çekebilir Ölümünden 11 gün önce uyuşturucu tedavisi çipi vardı.

Avrupa Avrupa Birliği Baba Balıkesir Birleşmiş Milletler CHP Eylem Okulu Perşembe Meclis Türkiye Uyuşturucu WhatsApp
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK