Türkiye’den Yunanistan’a NAVTEX

Türkiye’den Yunanistan’a NAVTEX

58
0
PAYLAŞ

Yunan basınında, Girit’in doğusundaki EastMed boru hattının olası güzergahını haritalamak için araştırma gemisi Nautical Geo’nun yaptığı araştırmaların Türk savaş gemileri tarafından engellendiğine dair iddialar yer aldı.

Türkiye'den Yunanistan'a NAVTEX

Türkiye’den Yunanistan’a NAVTEX

Türkiye’den Yunanistan’a NAVTEX

Yunanistan’ın NAVTEX’i Girit’in doğusunda işletilecek araştırma gemileri için Türk kıta sahanlığını kapsadığı için Türkiye NAVTEX’e itiraz ediyor

Türkiye'den Yunanistan'a NAVTEX

Yunan basınında, Girit’in doğusundaki EastMed boru hattının olası güzergahını haritalamak için araştırma gemisi Nautical Geo’nun yaptığı araştırmaların Türk savaş gemileri tarafından engellendiğine dair iddialar yer aldı.

Savunma Bakanlığı kaynakları, Yunan medyasındaki iddiaları asılsız olarak nitelendirdi.

NAVTEX’in Yunanistan tarafından 16 Eylül’de Nautical Geo araştırma gemisinin 16-22 Eylül 2021 tarihleri ​​arasında Girit’in doğusunda bilimsel çalışmalar yapacağını duyurduğunu söyleyen kaynaklar, “Site incelendiğinde, bir kısmının denizde olduğu tespit edildi. Türkiye kıta sahanlığında yer almaktadır. NAVTEX, Türkiye kıta sahanlığı üzerinde önceden koordinasyon olmaksızın bilimsel araştırmalar yapıldığını belirten Yunanistan’ın bu yasadışı, kışkırtıcı ve yayılmacı girişimine karşı, açıklanan çalışmaların bir kısmının Türkiye kıta sahanlığı üzerinde olduğunu ve Türk makamlarıyla koordine edilmesi gerektiğini ifade etti. Türkiye ile uluslararası hukuka uygun olarak “Bizimki serbest bırakıldı” dedi.

Uluslararası hukukun kıta sahanlığını, ülkenin kuruluşundan bu yana sahip olduğu ve bu nedenle ayrıca ilan edilmesinin bile gerekmediği bir doğal hukuk olarak tanımladığını belirten kaynaklar, öte yandan, Türk uluslararası hukuka yaklaşımının bir parçası olarak, Türk kıta sahanlığının son halinin Mart 2020’de Birleşmiş Milletler’e (BM) de bildirildiğini vurguladı.

“Provokasyon girişimlerini sürdürüyorlar”

Bir ülkenin kıta sahanlığı üzerine denizaltı kabloları veya petrol boruları döşeyen devletlerin, bu kıta sahanlığında daha önce var olan kablo ve petrol borularını da dikkate almak ve bilhassa, denizaltının bu kıta sahanlığında mevcut olan kablo ve petrol borularını dikkate almakla yükümlü olduklarına atıfta bulunularak; bahsi geçen türdeki kablo ve boru hatlarının onarımı Kaynaklarda şunlar yazılıdır: “Uluslararası hukuk Açık hükümlere uyumun ancak kıta sahanlığında belirtilen türden çalışmalar yapan devletlerin kıyı devletine, yani kıta sahanlığına başvurması halinde mümkün olabileceği açıktır. sahip.” kıta sahanlığı, yapmak istedikleri işi koordine etmek ve kıyı devleti ile işbirliği yapmak.

Türkiye’nin sahip olduğu ve BM’ye de bildirdiği kıta sahanlığının sınırlarını belirlerken bölge ülkeleriyle uluslararası hukuk temelinde çalıştığını kaydeden kaynaklar, şunları kaydetti:

“Uluslararası hukukun bu son derece açık hükümlerine ve uygulamalarına rağmen Yunanistan, hukuk dışı, saldırgan ve yayılmacı tutum ve eylemlerini sürdürmekte ve bilimsel çalışmalar adı altında Türk kıta sahanlığına yönelik kışkırtıcı girişimlerini sürdürmektedir. Ayrıca Avrupa Birliği’nin (AB) arkasına saklanarak ve AB’yi kendi yasa dışı, saldırgan, yayılmacı ve kışkırtıcı eylemlerine araç olarak kullanarak bu tür girişimleri gerçekleştirmeye çalışmaktadır. Yunanistan’ın bu beyhude çabalarının, ülkemizle ortaya çıkan sorunları Türkiye-AB sorunlarına dönüştürme çabalarının bir parçası olduğu da açıktır. Ayrıca Yunanistan, medeni durum adalarına yaptığı haksız, hukuksuz ihlallerin de kanıtladığı gibi, imzaladığı anlaşmaları dahi ihlal eden yasadışı, saldırgan ve yayılmacı eylemlerini görmezden gelmeye çalışmakta ve Türkiye’ye karşı mesnetsiz iddia ve iddialarda bulunmaktadır.

“KOMŞULUK İLİŞKİLERİNİN ARKASINDA TÜRKİYE’NİN BEKLENTİLERİ VAR”

Kaynaklar, Türkiye’nin bu son provokatif girişimde uluslararası hukuktan kaynaklanan meşru hak ve yetkileri çerçevesinde kıta sahanlığındaki hak, menfaat ve menfaatlerini bu tür hukuksuz, saldırgan ve kışkırtıcı girişimlere karşı uluslararası hukuktan kaynaklanan meşru hak ve yetkiler çerçevesinde korumaya ve savunmaya kararlı olduğunu belirtti. Yunanistan tarafından uygulandı” dedi.

Yunan kaynaklı haberde, kaynaklar, “Türk savaş gemileri, Türk kıta sahanlığı içinde yer alan ve uluslararası kamuoyunu yanıltmak amacıyla NAVTEX olarak ilan edilen Yunanistan karasularını geçmeleri halinde harekete geçeceklerdir.

Kaynaklar, Türkiye’nin uluslararası hukuka ve iyi komşuluk ilişkilerine dayalı barışçıl yöntemler, diyalog ve müzakere yoluyla sorunların çözülmesini savunduğunu ve bunu eylem, söylem ve samimi çabayla ortaya koyduğunu belirterek, şöyle devam etti:

* Temelsiz itham ve ithamlardan ziyade Türkiye’nin Yunanistan’dan beklentileri; Uluslararası hukuka, ittifak ruhuna ve iyi komşuluk ilişkilerine uygun bir tutum sergilemek.

* Öte yandan dost ve müttefik ülkeler, Türkiye’nin haklı, hukuki, makul ve mantıklı tutum ve yaklaşımlarını görmekte, Yunanistan’ın eylemlerini, söylemlerini, uygulamalarını ve iddialarını akıl, bilim ve nesnel kriterler ışığında değerlendirmekte ve sadece onlara bakmamaktadır. AB dayanışması perspektifinden durum.

NAVTEX NEDİR?

Navtex, denizcilere meteorolojik tahminler, seyir bilgileri, aciliyet, güvenlik ve denizdeki faaliyet alanları hakkında bilgi veren bir iletişim cihazı sistemidir. Ülkelerin deniz kuvvetleri, yapılacak eğitim ve tatbikatlarla ilgili bilgileri önceden duyurarak bu alanlara girilmemesi konusunda uyarıyor.

Navtex nedir?  Navtex ilanı ne anlama geliyor? İlgini çekebilir Navtex nedir? Navtex ilanı ne anlama geliyor?

Antalya Polisi İstanbul İzmir Meteoroloji Milli Savunma Bakanlığı Samsun Türkiye Yunanistan
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK