Üreticinin cebinden çıkan elektrik faturası CHP’li vekili isyan ettirdi

Üreticinin cebinden çıkan elektrik faturası CHP’li vekili isyan ettirdi

87
0
PAYLAŞ

CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım, Uşak’ın Eşme ilçesindeki semt pazarında stantlı üreticilerle bir araya geldi. Yalım’ı gören bir üretici, cebinden elektrik faturasını çıkardı ve elektriğin yüksek maliyetinden şikayet etti. Yalım faturayı alınca tarımsal sulamadan gelen 10.539 lira ve 50 kuruşluk faturaya isyan etti.

Üreticinin cebinden çıkan elektrik faturası CHP’lileri isyan ettirdi.

Üreticinin cebinden çıkan elektrik faturası CHP’lileri isyan ettirdi.

Uşak CHP Milletvekili Özkan Yalım, Uşak’ın Eşme ilçesinde semt pazarında sebze satan bir üreticinin elektrik faturasına isyan etti. 10 bin 539 lira 50 kuruşluk elektrik faturasını gören Yalım, “Burada yüzde 2 TRT payı var. Pepper TRT’yi izliyor mu? KDV’yi kaldırırsak bu fatura 10 bin liradan 8 bin liraya düşmez mi?” dedi.

Uşak CHP Milletvekili Özkan Yalım, Uşak’ın Eşme ilçesindeki semt pazarında tezgahları bulunan üreticilerle bir araya geldi. Yalım’ı gören bir üretici, cebinden elektrik faturasını çıkardı ve elektriğin yüksek maliyetinden şikayet etti. Yalım faturayı alınca tarımsal sulamadan gelen 10.539 lira ve 50 kuruşluk faturaya isyan etti.

BİBER TRT UYUM MU?

Tarımsal sulama için elektriğin yüzde 18 KDV ve yüzde 2 TRT payının kaldırılması gerektiğini söyleyen Yalım, faturayı gösterdi: “10 bin 539 TL ödeyecek. TRT’nin yüzde 2 payı var. Yalvarırım yapımcı kardeşim; Bu biber TRT’yi izliyor mu, izlemiyor mu?” diye sordu.

Yapımcı daha sonra “Vallahi 20 yıl önce TRT izliyordum. 20 yıldır görmedim” diye yanıtladı.

Yalım konuşmasına şöyle devam etti: “Bu sulamada kullanılan elektrik faturasının yüzde 2’lik TRT kısmı var. Peki bu ürünü satarken KDV alıyor musunuz? Sulama için kullanılan elektrik faturasında yüzde 18 satış vergisi var. Yüzde 18’lik satış vergisini kaldırırsak, yüzde 2’lik TRT kısmını kaldırırsak bu elektrik faturası o zaman yüzde 20 ucuzlayacak ve bu fatura 10.000 liradan 8.000 liraya düşecek mi? ”Kullanılan oranlar.

Yapımcı, “Sadece düşüyor” yanıtını verdi. Yalım sözlerine devam ederek, “Nasılsa bileğin güçleniyor. Çiftçinin üretimi güçleniyor. Bu kadar basit, gerisi vergi, ne bileyim yüzde 10 kaçak… Bunu mutlaka değiştireceğiz” dedi.

“ÜRETİCİ YEM ALAMAZ VE HAYVANLARINI SATMAZ”

Videonun sosyal medyada gündem haline gelmesinin ardından SÖZCÜ’ye açıklama yapan Yalım, şu ifadeleri kullandı;

“Fatura üreticiye aittir. Üreticinin cebinden çıkardı. Ayrıca 50 sent var ama söylemeyi unuttum. Çiftçinin başı gerçekten dertte. Gübre fiyatları arttı. Çiftçi gübre alamıyor. Hayvan yemi 160 lira. Üretici yem alamıyor ve hayvanını satıyor. Patlıcan, biber ve domates yetiştiren yerli üreticiler olağandışı faturalar ödüyorlar. Ancak o domatesler, biberler, patlıcanlar TRT’ye bakmıyor. Devlet TRT’nin yüzde 2 hissesini alıyor. Üretici sattığı üründen KDV almaz, elektrik faturasında KDV öder. Katma değer vergisi kalkarsa üretici yüzde 20 daha fazla kazanıyor.”

TÜRKİYE TARIMSAL SULAMADA NE KADAR ELEKTRİK KULLANILIYOR?

Öte yandan EPDK verilerine göre Türkiye’de tarımsal sulamada elektrik tüketimi arttı. 2020 yılının ilk 8 ayında 1 milyon 148 bin megavat saat elektrik tüketen tarım sektörü, bu yılın aynı döneminde 1 milyon 730 milyon megavat saat enerji tüketti. Geçen yıl 8 aylık dönemde teslim edilen elektriğin yüzde 6’sı tarımsal sulamada kullanılırken bu kota 2021’de yüzde 8,2’ye yükseldi.

Elektrik Mühendisliği Odası Başkanı Bülent Pala, SÖZCÜ’ye yaptığı açıklamada, “Elektrik faturasındaki tek tip TRT payı ve KDV’ye ek olarak yüzde 1 bilişim vergisi ve yüzde 1 enerji fonu payı var. elektrik faturasına ek yük yüzde 22. Ayrıca devlet önce bu payları ekliyor ve ardından KDV oranını hesaplıyor.”

PALA: TEİAŞ ÖZEL OLSA KÖTÜ OLACAK

Tarımsal sulamada KDV ve diğer kesintilerin olmaması gerektiğini kaydeden Pala, sözlerini şöyle sürdürdü;

* Tarımsal sulamaya ek olarak evlerde bir miktar enerji tüketimi ücretsiz olmalıdır. Ortalama 4 kişilik bir ailenin ihtiyaç duyduğu elektrik miktarı ya belirli bir fiyatta kalmalı ya da tamamen ücretsiz olmalıdır.

* Oda olarak bu görüşteyiz. Vatandaşın rahatlaması gerekiyor. Özellikle tarımsal sulamada, iklim değişikliğinin bir sonucu olarak enerji tüketimi önemli ölçüde artmıştır. Bu da tarım ürünlerine ve dolayısıyla tüketicilere yansıyor.

* Satın alma gücünü etkiler. Burada çiftçiler için ayrı bir düzenleme olmalı. Enerji maliyetlerinin yüksek olmasının nedenlerinden biri de garantili alım süreci kapsamında kurulan santrallerdir. Bu senin sonucun.

* TEİAŞ’ı özelleştirme girişimi de durdurulmalıdır. Bu durumda enerji fiyat gelişimi öngörülemez. Daha da kötüleşiyor.

Bauer, elektrik tüketimi üzerindeki vergileri azaltmak istiyor İlgini çekebilir Bauer, elektrik tüketimi üzerindeki vergileri azaltmak istiyor

Adana BHKW Wirtschaft Özkan Yalım Para Sözcüsü Sudan TRT Türkiye Uşak
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK