Uzmanlar uyardı: Bu yıl 194 bin hektar orman yandı, önümüzdeki dönem daha...

Uzmanlar uyardı: Bu yıl 194 bin hektar orman yandı, önümüzdeki dönem daha da artacak

68
0
PAYLAŞ

EGİAD tarafından düzenlenen ve WWF Türkiye (Dünya Doğal Hayatı Koruma Vakfı) Başkanı Uğur Bayar ve Kıdemli Bakan’ın katıldığı online toplantıda, Avrupa Yeşil Mutabakatı’nın ana mesajları ve ilkeleri ile şirketlerin iklim kriziyle ilgili çalışma yönergeleri aktarıldı. Uzman Tanyeli Behiç Sabuncu iklim ve enerji programında yer aldı.

Uzmanlar uyardı: Bu yıl 194 bin hektar orman yandı, önümüzdeki dönemde artarak devam edecek

Uzmanlar uyardı: Bu yıl 194 bin hektar orman yandı, önümüzdeki dönemde artarak devam edecek

Uzmanlar uyardı: Bu yıl 194 bin hektar orman yandı, önümüzdeki dönemde artarak devam edecek

Ege Genç İşadamları Derneği (EGİAD) tarafından düzenlenen AB’nin İklim Krizi ve Yeşil Uzlaşma toplantısında, “Türkiye’de bu yıl yaklaşık 194.000 hektar orman yakıldı. Türkiye’de yangın, sel ve erozyonun katlanarak artması bekleniyor”. Önümüzdeki dönem”.

Uzmanlar uyardı: Bu yıl 194 bin hektar orman yandı, önümüzdeki dönemde artarak devam edecek

EGİAD’ın düzenlediği ve WWF Türkiye (Dünya Yaban Hayatı Koruma Vakfı) Başkanı Uğur Bayar ve Kıdemli Bakan’ın katıldığı online toplantıda, Avrupa Yeşil Mutabakatı’nın ana mesajları ve ilkeleri ile şirketlerin iklim kriziyle ilgili çalışma kılavuzları aktarıldı. Uzman Tanyeli Behiç Sabuncu iklim ve enerji programında yer aldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan EGİAD CEO’su Alp Avni Yelkenbiçer, sera gazlarının etkilerine değinerek şunları söyledi:

* Büyük acı hissettiğimiz yaz aylarında orman yangınlarının, kış aylarında ise sel ve kar fırtınalarının ana sebebini sera gazlarındaki artış olarak nitelendirebiliriz. Sera gazı emisyonlarının ana nedeni insan faaliyetleridir.

* Bir şeyler üretirken, elektrik tüketirken, bir şeyler yetiştirirken, şehirler ve ülkeler arasında seyahat ederken, ısıtma veya soğutma yaparken tüm faaliyetlerimizde sera gazı salmaya devam ediyoruz. Bunun temel nedeni, dünya çapında fosil yakıtların çok yaygın kullanılmasıdır.

“Bu yıl 194 bin hektar orman yandı”

İklim ve Enerji Programı Kıdemli Uzmanı Tanyeli Behiç Sabuncu, Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli’nin (IPCC) raporunu ve iklim değişikliğinin son durumunu sundu. Ortalama sıcaklık artışını 1,5 derece ile sınırlandırma kararına rağmen, şimdiden 1,2 dereceye ulaşıldığına dikkat çekerek şu ifadeleri kullandı:

* Atmosferdeki sıcaklık artışına bağlı olarak gözlenen yaygın ve hızlı değişim geri döndürülemez. Son on yıldaki sıcaklıklar, Buz Devri’nden bu yana en yüksek seviyelerine ulaşarak 125.000 yıl önceki son seviyelerine ulaştı. Türkiye’ye bakacak olursak, önümüzdeki dönemde yangın, sel ve erozyonun katlanarak artması bekleniyor.

* Türkiye’de bu yıl şimdiye kadar yaklaşık 194 bin hektar ormanlık alan yandı. Bu, 2008-2020 yılları arasında aynı dönemde ve aynı bölgede yakılan 33 bin hektarlık alanın neredeyse altı katı.

“HAREKET EDEN SON NESİL BİZ”

WWF Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Bayar, dünya nüfusunun 1900 yıllarında 1 milyar kişinin altında olduğuna ve 1900-2000 yılları arasındaki 100 yılda buna 6 milyar kişinin daha eklendiğine dikkat çekti:

* Doğa üzerinde muazzam insan talepleri vardır. Bugüne kadar yaşanan sanayi devrimleri fosil yakıtlar bağlamında gerçekleşmiştir. Yeni devrim yeşil bir dönüşüm olarak gerçekleşecek. Bunun maliyetinin çok yüksek olacağının ve bir günde olmayacağının da farkındayız. Ama bu değişikliği yapmazsak, hayat gidecek.

* Yaşayan Gezegen Raporumuza göre, 50 yıl içinde tüm omurgalı popülasyonunun yüzde 68’i yok olacak. Bu, 10 hayvandan 7’sinin yok olduğu anlamına geliyor. Her yıl dünyanın kendini yenileme yeteneğini tüketiyoruz. 2030 yılına kadar yılda 2 gezegene ihtiyacımız olacak. İklim krizinin etkilerini ilk hisseden ve harekete geçen son nesil biziz.

CHP, Marmaris'te çıkan orman yangınları için suç duyurusunda bulundu İlgini çekebilir CHP, Marmaris’te çıkan orman yangınları için suç duyurusunda bulundu Hevsel Bahçeleri'nde korkutan yangın İlgini çekebilir Hevsel Bahçeleri’nde korkutan yangın

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK