Vatandaş cephesinde değişen bir şey yok: Elektriğe mi, suya mı, faturaya mı,...

Vatandaş cephesinde değişen bir şey yok: Elektriğe mi, suya mı, faturaya mı, mutfağa mı yetişelim?

61
0
PAYLAŞ

Hükümetin uyguladığı ekonomi politikaları sonucunda döviz kurlarında yaşanan güçlü dalgalanmalar vatandaşları düşündürüyor. Dövizdeki düşüşün piyasa fiyatlarına yansımadığını söyleyen vatandaşlar, ekonomideki sorunları ancak bir hükümet değişikliğinin çözebileceğini söyledi.

Vatandaş tarafında değişen bir şey yok: Elektriği mi, suyu mu, faturaları mı, yoksa mutfağı mı arayalım?

Vatandaş tarafında değişen bir şey yok: Elektriği mi, suyu mu, faturaları mı, yoksa mutfağı mı arayalım?

Dolar/TL kurunun 18 lirayı geçmesinin ardından hükümet yeni bir ekonomi politikası başlattı. Maliye ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati, “Ekonomi güven, istikrar ve beklenti işidir; “Ekonomi, gözlerindeki pırıltıdır” dedi. SÖZCÜ, vatandaşlara ekonomideki son gelişmeleri sordu: “Durumumuzu görüyorsunuz.” cevabını aldım. 4 yaşında oğlu olan bir baba, çocuğunun istediğini alamadığını belirterek, “Çikolata istiyor; Haftada sadece bir günüm var. Çünkü (para) yetmiyor… Doların düşmesine sevinenler var. ‘Dolar neden 8’in üzerine çıktı’ demiyorlar, 13 liraya düşmesine seviniyorlar” dedi.

Hükümetin uyguladığı ekonomi politikaları sonucunda döviz kurlarında yaşanan güçlü dalgalanmalar vatandaşları düşündürüyor. Dövizdeki düşüşün piyasa fiyatlarına yansımadığını söyleyen vatandaşlar, ekonomideki sorunları ancak bir hükümet değişikliğinin çözebileceğini söyledi.

İstanbul Şişli’de vatandaşlara Türkiye ekonomisi hakkındaki görüşlerini sorduk ve şu yanıtları aldık:

“PİYASALARA GİRİYORUZ, BOŞ GİDİYORUZ”

Hatice Cambaz: “Durumumuzu görüyorsunuz… Marketlere giriyoruz, eli boş çıkıyoruz. Ne yapmalıyız? İnşaAllah iyileşir. (‘Buzdolabınızı kolayca doldurabilir misiniz?’ sorusuna) Ne doldurmalısınız… Her gün bakkalları yere koyuyoruz. Yani doldurmuyor. Buzdolabı ne olursa olsun, sadece bir günlük satın alabiliriz. Eşimden kalan Bağ-Kur maaşı 1.800 TL, nereye harcamalıyım; Elektrik, su, fatura, mutfak? Karım öldükten sonra çalışmadım ama şimdi çalışmak zorundayım, iş bulamıyorum. İnşallah düzelir, düzeltilmesini bekliyoruz.

“GENÇLERİN GELECEĞİ IŞIK DEĞİL”

Memleketime gidemiyorum, burada çocuklar var. Çocuklarımın işleri de kötüleşti. İşleri o kadar kötü ki artık kendime değil onun adına üzülüyorum. Bir şeyler yapıyoruz ama gençler için çok üzülüyorum. Geleceğin parlak değil. Umarım bu seçimlerden sonra güzel şeyler olur” dedi.

“Ekonomi ancak güç değiştiğinde iyileşir”

Bişer Yayık: “Türkiye ekonomisi ancak hükümet değiştiğinde düzelir. Şu anda boşum ve iş arıyorum. İzmir’deydim, İstanbul’a geldim ama burada da iş yok. İnşaat sektöründe çalışıyorum maalesef iş yok. (‘Neyle yaşıyorsunuz?’ sorumuza) Akrabalardan, arkadaşlardan, ondan, ondan… 3 gün, 5 gün çalışıyoruz, başka bir şey değil. 2000 TL kiraya döndü… 600 TL elektrik su, 500 TL doğalgaz… Ne yiyip içeceğiz? Tanrı bize yardım etsin. Utandım. “Dolar düştü…” Dolar kime düştü? Dolar sahiplerine düştü. Yağ mı düştü, un mu düştü, ekmek mi düştü?”

“EN İYİ ERKEN SEÇİM”

Sabri Saklıbüyük: “Ekonomi çok kötü. Bu şekilde düzeltilemez. Bilinçsiz kararlar veriyorsunuz. Ben işçiyken tatile gittim, gırtlağımı da yedim; Şimdi kira gelirim ve emekli maaşım var ama yemek yiyemiyorum. Maalesef üniversiteden mezun olmama rağmen iki çocuğumdan biri işsiz. En iyisi erken seçimdir.”

“HAYATIMIZI KREDİ KARTLARIYLA YAPIYORUZ”

Mehmet İren: “Durumumuz hiç iyi değil. 4 yaşında bir çocuğum var, onların istek ve ihtiyaçlarını kolayca karşılayamıyorum. Bir çikolata istiyor; Haftada sadece bir günüm var. Çünkü (para) yetmiyor… Asgari ücretle çalışıyorum. Kredim var, yapabileceğim bir şey yok. Hayatımızı sadece kredi ve kredi kartlarıyla yaşıyoruz. Borçları borçlarla kapatmaya çalışıyoruz. Asgari ücrette bir zam daha oldu diyoruz ama hiç olmasa daha iyi olurdu. Çünkü dolarınız yükseldi. Dün doların düşmesine sevinenler var, bu yanlış bir şey. ‘Dolar neden 8’in üzerine çıktı’ demiyorlar, 13 liraya düşmesine seviniyorlar.”

“NE YAPACAĞIMIZA ŞAŞIRDIK”

Vahit Meştek: “Türkiye battı, şimdi ne bekleyelim… Türkiye bitti. Allah vatandaşa yardım etsin. Aldığımız ürünlerin fiyatları günlük olarak değişmektedir. Ne yapacağımız konusunda kafamız karıştı. Ne yapacağımı bilmiyorum.”

“DOLAR DÜŞÜYOR AMA PİYASALARDA FİYATLAR OYNAMADI”

Selçuk Mıcık: “Görünür köy lider istemez… Her şey ortada. Şu anda yapay olarak düşüyor ama ne kadar düşeceği ve bundan sonra ne olacağı belli değil. Bir belirsizlik var, bu belirsizliğin gelecekte neler getireceğini göreceğiz. Piyasa fiyatlarını biliyorsunuz, aynı fiyata aldığımız ürünü ikinci kez alamayız. Dolar düştü ama piyasalardaki fiyatlar değişmedi. Maalesef et alamıyoruz… Bir tavuk vardı ve pahalıydı.”

“AY SONUNDAN AY SONUNA KADAR BÜYÜYORUZ”

Dilara Çolakoğlu: “Durum çok kötü. Az önce marketten bir şey aldım ve fiyatı geçen haftaya göre 10 lira arttı. İnsanlar çok zor durumda. Ekonominin daha iyi olduğunu düşünmüyorum. Tabii ki et alamayız. Kurban Bayramı’nın kalıntılarını yiyoruz. Temel ihtiyaçları bile karşılayamıyoruz. Durum hiç iyi değil. Ben öğrenciyim, babam emekli, ay sonu.”

Günün trend videosu

Daha fazla göster

Baba Doğalgaz Dolar Ekonomi Emekli Erken Seçim İstanbul Hükümeti İzmir Kurban Bayramı Maliye Bakanı Para Topla Seçim Sözcüsü Türkiye
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK