Yargıtay’dan emsal ‘kızlık soyadı’ kararı…

Yargıtay’dan emsal ‘kızlık soyadı’ kararı…

38
0
PAYLAŞ

Koca, eşinin sosyal medya hesabından kızlık soyadını kullanmasının 7 yıl boyunca şüpheli olduğunu iddia ederek boşanma davası açtı.

emsal

Emsal “Kızlık soyadı” Yargıtay Kararı…

Emsal “Kızlık soyadı” Yargıtay Kararı…

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, boşanma itirazını değerlendirirken, kadının sosyal medya hesaplarında kızlık soyadını kullanmasının şüpheli davranışına delil olarak kabul edilemeyeceğine hükmetti.

emsal

Koca, 7 yıl boyunca sosyal medya hesabından kızlık soyadını kullanmanın şüpheli olduğunu iddia ederek boşanma davası açtı.

Aile mahkemesi, davacının kadına hakaret ettiğini, kapıyı kilitleyerek kadını eve götürmediğini, telefonda kadını suçladığını ve davalının 7 yıl boyunca sosyal medya hesaplarında kızlık soyadını kullandığını kaydetti.

Boşanmaya yol açan olaylarda tarafların eşit derecede sorumlu olduğunu kabul edin, çünkü koca, ilk evliliğinden olan çocuklar kocayı ziyaret edip ona hakaret ettiğinde rahatsız oluyor; Kocanın boşanma davasının kabulüne, tarafların tazminat taleplerinin reddine, eş lehine tedbir ve nafaka ödenmesine karar verdi.

Her iki tarafın avukatları karara itiraz etti. Bölge Yüksek Mahkemesi, tarafların konuyla ilgili itirazlarının reddine karar verdi.

Kararı tarafların temyizi ile devreye giren Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, örnek bir karara imza attı.

Karar dedi ki:

* Duruşmadan ve toplanan delillerden; Özellikle davalıya atfedilen “kızlık soyadının sosyal medya hesaplarında kullanılması” bu kişi tarafından şüpheli davranışa delil olarak değerlendirilemeyeceği gibi şüpheli davranış olarak da nitelendirilemeyeceğinden, mahkeme davacının ağır kusurlu olduğuna ve davalı Kadının mahkeme tarafından kabul edilen ve tanınan tarafların diğer kusurlu davranışlarına tekabül eden daha az kusurludur. (İHA)

Milyonlarca Yargıtay emlak kararı İlgini çekebilir Milyonlarca Yargıtay emlak kararı

Aile anne eş sosyal medya Yargıtay
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK