Zeytinyağında oyun: ‘Türk malı’ olarak piyasaya sürülüyor

Zeytinyağında oyun: ‘Türk malı’ olarak piyasaya sürülüyor

49
0
PAYLAŞ

Ekim ayında başlayacak zeytin hasadı öncesinde CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, zeytinyağıyla ilgili kamuoyunun ilgisini çekecek bir iddiada bulundu. CHP’li Bakırlıoğlu, kendisinin de zeytin üreticisi olduğunu belirterek, zeytin hasadı öncesi zeytinyağı fiyatlarını düşürmek için Suriye’den binlerce ton zeytinyağının ithal edildiğini ve iç piyasaya “Made in Turkey” olarak sunulduğunu savundu.

Zeytinyağlı oyun: Buna denir

Zeytinyağlı oyun: “Made in Turkey” olarak pazarlanmaktadır.

Zeytinyağlı oyun: “Made in Turkey” olarak pazarlanmaktadır.

Suriye’den ithal edilen zeytinyağının Ekim ayında başlayan zeytin hasadından önce iç pazara getirildiğine ilişkin iddialar üreticileri endişelendirdi.

Zeytinyağlı oyun: Buna denir

Ekim ayında başlayacak zeytin hasadı öncesinde CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, zeytinyağı konusunda kamuoyunun ilgisini çekecek bir iddiada bulundu. CHP’li Bakırlıoğlu, kendisinin de zeytin üreticisi olduğunu belirterek, zeytin hasadı öncesi zeytinyağı fiyatlarını aşağı çekmek için Suriye’den binlerce ton zeytinyağı ithal edilerek iç piyasaya “Made in Turkey” olarak sürüldüğünü savundu.

“GEÇEN YILDA AYNI SÜREÇ GÖRÜLDÜ”

CHP Manisa Milletvekili Bakırlıoğlu, Türkiye’de son 4 yılda zeytinyağı ile operasyon yapıldığına atıfta bulunarak, geçen yıl Tunus’tan yüksek zeytin verimine rağmen 10.000 ton zeytinyağı ithal edildiğini hatırlattı.

CHP’li Bakırlıoğlu, Afrika zeytinyağının 2018’den beri Suriye’den ithal edildiğini vurgulayarak, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Son yıllarda rekoltenin rekor kırdığı bir sezonda Tunus’tan 10.000 ton zeytinyağı ithal etmeye çalışan ve piyasayı alabora eden hükümet, 2018 yılında ihraç edilmek şartıyla Suriye’nin Afrin kentinden zeytinyağı ithal etti. Konuyu gündeme aldığımızda Tarım Bakanı sadece 500 ton petrol geleceğini ve bu miktarın iç piyasayı etkilemeyeceğini belirtti. Daha sonra petrolü getiren Tarım Kredi Kooperatifi’nden sorumuzun cevabından sadece 2018’de 26 bin ton petrolün Suriye’den sevk edildiğini öğrendik. Geriye dönüp baktığımızda konuyla ilgili sorularımıza “gizlilik kararı var” ifadesi ile cevap verilmedi. Sektördeki tüm oyuncular, ihracat kaydı ile sağlanan bu yağların bazı firmalar tarafından iç piyasada yasa dışı olarak satıldığının ve iç piyasada petrol fiyatlarında dalgalanmalara yol açtığının farkındadır. Bu yıl zeytinyağı ile yapılan operasyonun aynısı geçen yıl da yapıldı.”

“SURİYE’DEN GELEN PETROL ‘TÜRKİYE’DE YAPILDI’ OLARAK TAKILIYOR”

CHP’li Bakırlıoğlu, zeytinyağının hasat öncesi fiyatını düşürmek için Suriye’den getirilen yağların “Made in Turkey” olarak iç pazara getirildiğini iddia etti.

CHP’li Bakırlıoğlu şunları söyledi:

“Öğrendiğimiz gibi, geçtiğimiz günlerde Suriye menşeli zeytinyağlarından ‘ihracat kaydı’ kaldırıldı ve belirli bir süre sonra ihracat kaydı yeniden başlatıldı. Bu süre zarfında binlerce ton ucuz Suriye “Made in Turkey” zeytinyağı iç pazara getirilerek zeytinyağı fiyatları düşürüldü. Tüketici bu konuda aldatılmıştır. Kilosu 28 lira olduğu söylenen zeytinyağı şu anda piyasada 24 liraya satılıyor. Tamamen yasa dışı bir operasyon. Bu yanlış ithalat politikası, zeytin ve zeytinyağı üreticilerine büyük zarar vermektedir. Hem serbest zeytinyağının ihracat yasağı hem de Suriye’den getirilen zeytinyağı iç piyasada fiyatların düşmesine neden oluyor. Ülkemizde de üreticilerimizden satın alınan ürünleri kullanarak zeytinyağı üreten firmalar arasında haksız rekabet bulunmaktadır. Zeytin hasadından önce çiftçilerimizin, çiftçi örgütlerinin, tarım satış kooperatiflerinin ve sanayicilerimizin Suriye’den zeytinyağı ithalatını durdurma taleplerinin ciddiye alınması gerektiği konusunda sektörde fikir birliği var.”

“KONU İLE İLGİLİ BİR SORU ÖNERDİK”

CHP’li Bakırlıoğlu, zeytinyağıyla ilgili iddialara Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un yanıtlaması için Meclis’te soru önergesi sunduklarını ve 6 maddelik sorularına yanıt beklediklerini bildirdi.

TBMM’ye sunduğu soru önergesi hakkında bilgi veren CHP’li Bakırlıoğlu, şunları söyledi:

“2021’de Suriye’den ne kadar zeytin ve zeytinyağı ithal edilecek? Suriye’den ithal edilen zeytin ve zeytinyağını hangi kurum ve kuruluşlar veya şirketler getirdi? Suriye’den ithal edilen zeytinyağı için “İhracat Sicili” ibaresi kaldırıldı mı? Kaldırıldıysa hangi tarihler arasında kaldırıldı? İhracat kayıt şartının kaldırılmasının nedeni nedir? Bakanlığınız, 31 Ekim 2021’e kadar gevşek zeytinyağına ihracat yasağı getirdi. Tepkilerin ardından bu asılsız yasak kararından vazgeçildi. Bu yasak dönemde dökme zeytinyağı ne kadar ihraç edildi? 2018 yılından bu yana Suriye’den ithal edilen ve ihracat siciline rağmen bu zeytinyağını ihraç etmeyen ancak iç piyasaya ihraç etmeyenlere yönelik idari veya adli yaptırım var mı? Şimdiye kadar kimlere hangi cezai yaptırımlar uygulandı? Tüm bu soruların cevaplarını arıyoruz. Zeytinyağı sektörünü manipüle ederek kimsenin hem üreticiye hem de tüketiciye kurban gitmesine asla izin vermeyeceğiz. İşin kötü yanı bu manipülasyonu devlet yapıyor. Üreticiyi geride bırakın. Zaten üzüm üreticisine zorbalık ettiniz, en azından zeytin üreticisine değil.”

Kilis zeytinyağına coğrafi işaret veriliyor İlgini çekebilir Kilis zeytinyağına coğrafi işaret veriliyor

CHP Ekim Kilis Kilis 7 Aralık Manisa Üniversitesi Mehmet Muş Muş Harekatı Suriye Parlamento Teknoloji Tunus Türkiye Pratik Yeter Zeytinyağı
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK